preskoči na sadržaj

Srednja škola Marka Marulića Slatina

Naslovnica

Vršnjačko nasilje – koje informacije smo dobili iz anketa i istraživanja

Autor: Sandra Bošnjak, 16. 3. 2020.

Nakon provedene ankete s  učenicima  i roditeljima naše škole o vršnjačkom nasilju u okviru međupredmetnog projekta STOP nasilju, te prezentiranja dobivenih informacija roditeljima na roditeljskom sastanku prvih razreda opće gimnazije otvorila se mogućnost provesti anketu za učenike na platformi eTwinning u sklopu međunarodnog projekta STEM Days. Kako smo škola partner u projektu provedena je anketa s učenicima uzrasta od 14 do 19 godina kako bi mogli usporediti razmišljanja i stavove naših učenika i ostalih učenika iz projekta. 

Anketa je provedena tijekom dva tjedna, za učenike naše škole na web stranici škole, a za učenike iz projekta STEM Days na eTwinning platformi. Anketi je pristupilo  227 učenika naše škole  i 22 učenika iz  škola partnera u projektu. Budući da su u projekt većim dijelom uključene škole s djecom osnovnoškolske dobi imali smo mali uzorak anketiranih učenika no dobivene informacije su bile dovoljne za usporedbu.

Cilj ankete bio je prikupiti informacije o iskustvu učenika, njihovim razmišljanjima i stavovima o vršnjačkom nasilju te usporediti dobivene rezultate naše škole s rezultatima učenika suradničkih škola iz eTwinning  projekta STEM Days.

Rezultati provedenih anketa pokazali su sljedeće:


Na pitanje Postoji li nasilje u tvojoj školi? odgovorili su da ne postoji, 26% učenika naše škole i 50%  učenika  iz projekta. Većina naših učenika (57%) rekli su da ponekad postoji nasilje u školi.

 


Na pitanje Koji oblik nasilja prevladava u njihovoj školi? najviše učenika naše škole (54%) rekli su da prevladava verbalno nasilje, dok su učenici iz projekta također istaknuli verbalno nasilje kao najučestalije (27,3%). Većina učenika iz projekta (45,5%) rekla je da nema nasilja u njihovoj školi a u našoj školi je to reklo svega 15,4% učenika.

 


Na pitanje Je li nasilje češće prema određenom spolu? obje skupine učenika smatraju da se nasilje provodi podjednako prema oba spola.

 


Na pitanje Ukoliko si žrtva nasilja bi li se ikome obratio? najveći broj učenika naše škole (49%) odgovorili su da nisu žrtve nasilja dok su učenici iz projekta tako odgovorili s 36,4%. Većina ostalih učenika obje skupine izjasnili su se da bi se obratili nekome za pomoć.

 


Na pitanje Ako bi bio svjedok nasilja bi li ga prijavio? Učenici su s velikim postotkom odgovorili da bi prijavili nasilje, 76% učenika naše škole i 86,4% učenika ostalih škola.

 


Na pitanje Ako bi prijavili, kome bi prijavili nasilje? učenici naše škole, njih čak 89% prijavili bi razredniku dok ostali učenici iz projekta s najvećim postotkom 27,3% prijavili bi roditelju ali najzastupljenije je ipak prijava nastavniku ili ravnatelju (22,7% + 22,7%).

 


Na pitanje Jesi li bio/la žrtva nasilja?   lijepo je dobiti povratnu informaciju da veliki postotak djece nije bio žrtva nasilja, u našoj školi 66%, a u ostalim školama 81,8%.

 


Na pitanje Jesi li bio/la osoba koja vrši nasilje? učenici su se izjasnili kako nisu vršitelji nasilja s velikim postotkom odgovora (74%, naša škola i 81,8% ostale škole).

 


Na pitanje Kažnjava li se nasilje na odgovarajući način? grupe učenika imali su potpuno drugačije odgovore. Učenici naše škole, njih 71%, odgovorili su da se ne kažnjava  dok su učenici škola iz projekta, njih 63,6%, odgovorili da se nasilje kažnjava na odgovarajući način.

 

Analiza anketa dovela je do sljedećeg zaključka:

Učenici naše škole ali i učenici škola u eTwinning projektu pokazali su veliku osviještenost o vršnjačkom nasilju. Veliki postotak njih nije sklon nasilničkom ponašanju a u situaciji da su svjedoci nasilja ili žrtve nasilja reagirali bi tako da se obrate nastavnicima u školi ili roditeljima za pomoć.

Prema ostalim odgovorima koje možete pogledati na dolje navedenim poveznicama učenici savjetuju da je razgovor s djetetom, odgoj u obitelji te provođenje radionica s učenicima u školi najbolji način osvijestiti sudionike u školi o važnosti ove teme i najbolji način da se nasilje smanji u školama. Smatraju da osobe koje su sklone nasilju trebaju pomoć kako bi to prestali raditi ali ih treba i osvijestiti da moraju biti kažnjeni za svaki novi čin nasilja ako ga ponove.

Potpune ankete sa svim odgovorima učenika možete vidjeti na poveznicama: anketa učenika naše škole, anketa učenika iz škola u eTwinning projektu.

Istraživanje je pripremila, provela i analizirala profesorica informatike Ksenija Rastija.

Ksenija Rastija, prof.




Susjedne škole
Osnovne škole: Srednje škole:
OŠ Eugena Kumičića OŠ Josipa Kozarca Industrijsko-obrtnička škola

Popis udžbenika

Raspored zvona


 

 

eTwinning

Pano tjedna


Tema ovogodišnjeg obilježavanja Dana planeta Zemlje glasi: „Investiraj u naš planet“. Učenici naše škole na panou su zorno prikazali posljedice utjecaja čovjeka na naš planet te predložili konkretne aktivnosti koje možemo i trebamo poduzeti. Materijale za pano prikupili su učenici: Tereza Đorđević (2.a) , Anamaria Jokić (3.a), Valentino Đumlija (3.a), Ines Schweigert (4.b) dok su u izradi panoa sudjelovale učenice: Lana Kovačević (3.a), Gabriela Kovačević (3.a), Ines Schweigert (4.b) i Izabela Štimac (4.b). Mentor učenicima je profesorica Dragana Medved.

Instagram
Školska zadruga "SLATINA"
Škola na društvenim mrežama



Školska zadruga

Pronađite nas i na:


Š K O L S K I V R T


CMS za škole logo
Srednja škola Marka Marulića Slatina / Trg Ruđera Boškovića 16, HR-33520 Slatina / www.ss-mmarulica-slatina.skole.hr / ss.marka.marulica@vt.t-com.hr
preskoči na navigaciju