„Ljubav u doba Korone“

Autor: Sandra Bošnjak, 12. 2. 2021.

Svuda u svijetu ljudi vole. Pjevaju za ljubav, plešu za ljubav, pišu pjesme i priče o ljubavi. Pričaju mitove i legende o ljubavi. Žude za ljubavlju, žive za ljubav, ubijaju za ljubav i umiru za ljubav. Kao što je Walt Whitman jednom rekao, “Oh, sve bih stavio na kocku zbog tebe.” Antropolozi su pronašli dokaze o romantičnoj ljubavi u 170 zajednica. Nisu pronašli nijednu zajednicu bez ljubavi.

Helen Fisher, Zaljubljeni mozak

O Danu zaljubljenih postoje mnogobrojne legende i mitovi. Evo nekih od njih. Dan sv. Valentina od davnina se obilježava kao Dan zaljubljenih i dan kojim se slavi ljubav, zahvaljujući ljubavi kršćanke i rimskog legionara. Legenda kaže kako se mladi par zaljubio te je legionar odlučio prijeći na kršćanstvo. Međutim, tijekom priprema za brak, oboje su smrtno oboljeli, a svetac im je brak blagoslovio dok su njih dvoje umirali zagrljeni. Prema drugoj legendi, Valentin je bio jedini biskup koji se usprotivio naredbi cara Klaudija da se njegovi vojnici ne smiju ženiti kako bi se srčano borili i koji je, unatoč zabrani, sklapao brakove.

Premda proglašen Danom zaljubljenih zahvaljujući Valentinovom štićenju mladih ljubavnika, dan kojim se slavi ljubav u posljednje  je vrijeme sve više komercijaliziran i jedan je od  dana tijekom kojih se proda najviše cvijeća na svijetu, posebice ruža.

Pogođeni trenutnom situacijom Korona virusom koja je zahvatila cijeli svijet pa tako i Srednju školu Marka Marulića Slatina, tražila su  se moguća rješenja da se ipak ovaj važan dan obilježi.  To nam potvrđuju učenici 2. razreda zanimanja Tehničar za elektroniku i njihove predmetne nastavnice Sandra Bošnjak i Marina Ivoš.  Mnogi zaboravljaju da se ljubav treba slaviti svaki dan, a ponekad poezija i lijepa poruka može biti najljepši poklon. Kroz međupredmetnu povezanost nastavnih predmeta Hrvatskog jezika i Računalstva nastali su predivni radovi puni emocija i ljubavi.

Na nastavi na daljinu Hrvatskog jezika učenici su dobili zadatak da pronađu najljepše ljubavne stihove, citate ili da se samostalno okušaju u pisanju istih. Krajnji je cilj bio napisati i poslati ljubavnu čestitku dragoj osobi, potajnoj simpatiji…

Učenici su na nastavi na daljinu iz predmeta Računalstvo svoju kreativnost izrazili kroz izradu digitalnih ljubavnih čestitki dragoj osobi uz pomoć besplatnog digitalnog alata Greetings island. Jesu li uspjeli u tome prosudite i sami.

Kako hrvatska poezija ima mnoštvo prelijepih ljubavnih pjesama, učenici su odabrali jednu ili više ljubavnih pjesama i kreirali digitalnu knjigu u alatu Bookcreator.

Autorice: Sandra Bošnjak, prof. i Marina Ivoš, prof.