LA SAINT- VALENTIN

Autor: Sandra Bošnjak, 16. 2. 2021.

Valentinovo ili Dan zaljubljenih obilježava se 14. veljače, a tim povodom u našoj je školi Dijana Fotez, prof. francuskog i njemačkog jezika, održala prigodnu kreativno-edukativnu pjesničku radionicu za učenike 4. razreda gimnazije, polaznike izborne nastave Francuskoga jezika.

S ciljem poticanja kreativnosti učenika maturanata i proširivanja vokabulara francuskog jezika vezanog uz izražavanje emocija koje osjećamo prilikom zaljubljenosti, učenicima je prvi zadatak bio prevesti neke od najpoznatijih hrvatskih ljubavnih pjesama na svjetski poznati jezik ljubavi – francuski. Prevodili su pjesme: Ako te pitaju pjevača Petra Graše, Ova ljubav popularne pjevačice Zsa Zse, Trag u beskraju legendarnog Olivera Dragojevića i mnoge druge.

Maturanti su, zatim, razmijenili prijevode s ostalim grupama te su u vidu natjecanja pokušali odgonetnuti koji se hrvatski ljubavni klasik nalazi iza francuskih stihova.

Svi su aktivno sudjelovali u natjecanju te tako uspješno savladali zadani novi vokabular kroz tematski prigodnu i zabavnu igru.

Na kraju su uredili i prigodni pano te izvjesili nekoliko uradaka naše mlade pjesnikinje, učenice Ivone Lukić, koja je iz svoje pjesmarice izdvojila nekoliko ljubavnih pjesama i prevela ih na francuski jezik.

Za razliku od maturanata, koji su imali priliku obilježiti Dan zaljubljenih radionicom uživo, učenici 2. i 3. razreda gimnazije odradili su zadatke vezane uz Valentinovo u online obliku.

Povezivanjem istraživačke i kreativne komponente, učenici su proširili znanje o francuskoj kulturi i specifičnostima te isto tako vokabular francuskog jezika uključujući fraze vezane uz izjavljivanje osjećaja.

Prvi od zadataka bio je istražiti  zašto je francuski nazvan jezikom ljubavi, zatim koje su osobitosti i najvažnije znamenitosti Pariza te zbog čega se smatra simbolom ljubavi i romantike. Rješenje učenice 2. a razreda opće gimnazije zadatka pročitajte u nastavku na poveznici Pariz, a učenice 3. b razreda na poveznici Pariz.

Druga skupina zadataka bila je vezana uz interpretaciju pjesme  Dernière danse francuske kantautorice Indile. Učenici su, slušanjem navedene pjesme, dobili priliku potpuno doživjeti muzikalnost francuskog jezika i u uglazbljenom obliku, za razliku od dosadašnjeg susreta s francuskim jezikom uglavnom u obliku svakodnevnog i formalnog govora.

Nadalje, prevođenjem teksta pjesme, osim što su proširili vokabular francuskog jezika tematski vezanog uz Dan zaljubljenih, učenici sada mogu razveseliti sebi dragu osobu  novonaučenim ljubavnim frazama koje će upotrijebiti  u svojim digitalnim čestitkama izrađenim za Valentinovo.

Stvaranjem prigodne „valentinovske“ atmosfere slušajući emotivnu  Dernière danse, učenici su uspjeli zaista slikovito proživjeti njezine emocije lirskim prikazom ljubavne patnje.

Made with Visme

Dijana Fotez, prof.