‘Sjeti se, čovječe, da si prah i da ćeš se u prah vratiti’

Autor: Sandra Bošnjak, 17. 2. 2021.

Sjeti se, čovječe, da si prah i da ćeš se u prah vratiti’

Danas je Pepelnica – Čista srijeda.

Započinje korizmeno vrijeme pokore, razmišljanja i posta. Priprema nas za Kristovo uskrsnuće u uskrsnu nedjelju. Za Čistu srijedu vezan je obred pepeljenja. Pepeo je simbol pokore i pomaže nam razviti duh poniznosti i žrtve. Čela vjernika se pepele uz riječi: ‘Sjeti se, čovječe, da si prah i da ćeš se u prah vratiti’, koje u svijest prizivaju spoznaju da je život na zemlji prolazan.
Korizmeno vrijeme prilika je za dublje upoznavanje svog osobnog vjerničkog života.

Kroz međupredmetnu povezanost nastavnih predmeta Hrvatskog jezika i Vjeronauka nastali su radovi i promišljanja koji govore o povezanosti čovjeka, tradicije i pisane riječi.

Na nastavi na daljinu kroz nastavni predmet Hrvatskog jezika učenici 3.att su istraživali i tražili povezanost djela: biblijske Judite, Judite o kojoj je pisao Marko Marulić i Gavranove Judite. Kroz svoja promišljanja učenici su zaključili da je žrtva pojedinca tijekom života primarna i važna za ostvarivanje onoga čemu težimo i što želimo postići. Bez žrtve i požrtvovnosti osoba ne može ostvariti svoje planove kao npr. biti odličan sportaš, odlična učenica, dobar prijatelj…

Na nastavi Vjeronauka učenici su promišljali o Isusovoj žrtvi za nas upoznajući se pobliže o događaju Isusova ukazanja sestri Faustini u Poljskoj kada je nastala slika Milosrdnog Isusa, a pobožnost molitve Krunice Božanskog Milosrđa raširena po cijelom svijetu.

Učenice Lea Tušek, 3.att i Lana Šimić, 1.tel, izradile su i prigodni pano s kojega nas u isto vrijeme i opominju i hrabre riječi psalmista:

Ѕmіluј mі ѕе, Воžе, ро mіlоѕrđu ѕvоmе,

ро vеlіkоm ѕmіlоvаnјu іzbrіšі mоје bеzаkоnје!

Ореrі mе ѕvеgа оd mоје krіvісе,

оd grіјеhа mе mојеg оčіѕtі!Веzаkоnје ѕvоје рrіznајеm,

grіјеh је mој ѕvаgdа рrеdа mnоm.

Ti što prebivaš pod zaštitom Višnjega,
što počivaš u sjeni Svemogućega,
2 reci Jahvi: »Zaklone moj! Utvrdo moja!
Bože moj u koga se uzdam!«

3 Jer on će te osloboditi od zamke ptičarske,
od kuge pogubne.
4 Svojim će te krilima zaštititi
i pod njegova ćeš se krila skloniti:
Vjernost je njegova štit i obrana!

5 Nećeš se bojati strašila noćnoga
ni strelice što leti danju,
6 ni kuge što se šulja kroz tmine,
ni pošasti što hara o podne.

7 Pa nek’ padaju tisuće kraj tebe,
deseci tisuća s desne tvoje,
tebi se neće primaći!

8 Tek što okom pogledaš,
već ćeš vidjeti plaću grešnika.
9 Jer Jahve je zaklon tvoj,
Višnjega odabra sebi za okrilje.

10 Neće te snaći nesreća,
nevolja se neće prikučiti šatoru tvojemu.
11 Jer anđelima svojim zapovjedi
da te čuvaju na svim putima tvojim.

12 Na rukama će te nositi
da se ne spotakneš o kamen.
13 Nogom ćeš gaziti lava i ljuticu,
zgazit ćeš lavića i zmiju.

14 »Izbavit ću ga jer me ljubi,
zakrilit’ ga jer poznaje ime moje.
15 Zazvat će me, a ja ću ga uslišiti,
s njim ću biti u nevolji,
spasit ću ga i proslaviti.
16 Nasitit ću ga danima mnogim,
pokazat’ mu spasenje svoje.«

Jelena Matišić, vjeroučiteljica i Marina Ivoš, prof.