Povodom Međunarodnog dana žena u Zavičajnom muzeju Slatina otvorena izložba Slatinčanke…

Autor: Sandra Bošnjak, 11. 3. 2021.

Jučer je u Zavičajnom muzeju Slatina svečano otvorena izložba pod nazivom Slatinčanke… koju su povodom Međunarodnog dana žena pripremili u zajedničkoj suradnji Zavičajni muzej Slatina i slatinske srednje škole uz potporu gradske Turističke zajednice i Grada Slatine.

Na samom početku čestitavši svim ženama njihov dan, izložbu je ukratko predstavio v.d. ravnatelja Zavičajnog muzeja Slatina Srđan Đuričić koji je tom prigodom istaknuo kako je djelovanje svih muzeja bazirano na istraživanju, promociji i prezentaciji s ciljem proširenja znanja o pojedinoj temi, a upravo je ova izložba rezultat suradnje s učenicima koji su kroz svoje viđenje prikazali život i djelovanje Slatinčanki na raznim poljima poput obrazovanja, zdravstva, poduzetništva, sporta i kulture.
Tako su prikazani portreti učiteljica, medicinskih sestara, liječnica, primalja, poslovnih žena, sportašica i umjetnica.

Izložbu je pripremilo 7 učenica 3. i 4. razreda ekonomije Srednje škole Marka Marulića pod mentorstvom prof. Sanje Mrzljak Jovanić i 14 učenika 2. razreda prodavača Industrijsko-obrtničke škole Slatina pod mentorstvom prof. Nede Mađarac. Njihov odabir spoj je već prikazanih portreta poznatih slatinskoj javnosti i žena koje su izvukli iz zaborava prošlosti, odnosno žena koje su svojim radom i požrtvovnošću unaprijedile kako Slatinu tako i oplemenile zajednicu na svim poljima života. Među poznatim slatinskim imenima našle su se: Ankica Trbojević, Anđelka Zelenka, Dušanka Jablanović, Terezija Bognar, Jelena Kastaneti, Marica Stanković, Tomislava Grijak, Ljubica Schmidler, Mirjana Volf, dr. Marija Turk-Kuči, Jelena Vejić, Ana Vavra, Rajna Šargač, te Ženski rukometni klub i Ana Knežević.

– Mi kao odgojno-obrazovni djelatnici trudimo se djecu poučavati ne samo teoriji koju će vremenom zaboraviti, već želimo da to bude istraživački rad kroz koji će biti uključeni u život svoje lokalne zajednice i surađivati sa svim institucijama koje u Slatini postoje. Ova je izložba rezultat učeničkog rada, istraživanja, njihovih ideja, odabira i u konačnici viđenja Slatinčanki koje su na neki način zadužile grad Slatinu, – zaključila je prof. Sanja Mrzljak Jovanić.

Izložbu su potom otvorile učenice Ivana Bračun, 4. r. ekonomije SŠ Marka Marulića, te Veronika Tomić i Ivona Pipek, 2. r. prodavača Industrijsko-obrtničke škole, koje su autorice pojedinih plakata.

Izvor: https://www.radioslatina.hr/povodom-medunarodnog-dana-zena-u-zavicajnom-muzeju-slatina-otvorena-izlozba-slatincanke/?fbclid=IwAR3NHMgSwNrYUxAEyQp25CbY950woEJxIFgeipI3jPkOOtu_jGiNvYLWyAc