„Sat hrvatskoga jezika u Institutu“ - virtualna predavanja u povodu Mjeseca hrvatskoga jezika

Autor: Sandra Bošnjak, 15. 3. 2021.

U povodu Mjeseca hrvatskoga jezika, koji se obilježava od 21. veljače do 17. ožujka, Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje organizira niz virtualnih predavanja pod zajedničkim nazivom „Sat hrvatskoga jezika u Institutu“ za nastavnike i učenike osnovnih i srednjih škola. Učenici 2. i 3. razreda opće gimnazije s profesoricom Željkom Orban nazočili su četirima predavanjima institutskih znanstvenika i to  predavanju održanom 4. ožujka pod nazivom Kako nastaje rječnik? autorice Darije Lazić,  Hrvatska pisma autorice dr. sc. Marijane Horvat održanom 5. ožujka, zatim predavanju dr. sc. Domagoja Vidovića Hrvatska osobna imena i prezimena održanom  8. ožujka i predavanju Veliko i malo slovo i jezični savjeti održanom 11. ožujka autorica dr. sc. Goranke Blagus Bartolec i dr. sc. Ivane Matas Ivanković.

»O njemu, da! O čarobnome vrelu, što davno ključa iz šikare naše i snagu svoju razmaho je cijelu kada ga stijenje i glib zatrpaše!« (V. Nazor, O jeziku)

Učenici su tijekom provedenih aktivnosti u obilježavanju Mjeseca hrvatskoga jezika, a u sklopu nastave Hrvatskoga jezika (nastavno na aktivnosti kojima je obilježen Dan glagoljice i hrvatskoga glagoljaštva), ponovili gradivo i proširili znanja o hrvatskoj srednjovjekovnoj pismenosti,  izradili „Pandemijski rječnik“ u virtualnoj učionici na Loomen-u i na taj način usvojili pravilno pisanje i značenje novonastalih pojmova u pandemiji i nastavi na daljinu. Tako se na popisu mogu pronaći riječi koronavirus, virulentan, samoizolacija, lock down, komorbiditet, anosmija, koronamem, videolekcije i mnoge druge.  Saznali su kako koristiti i što se sve može pronaći na stranicama Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje,  porijeklo i značenje svojih  imena i prezimena i  pravilno pisanje velikog i malog slova u pojmovima vezanim uz školstvo.

Uz ove različite aktivnosti osvijestili  smo važnost očuvanja materinskoga jezika za očuvanje nacionalnog identiteta, koji je unatoč silnim pritiscima tijekom povijesti uspio očuvati svoju samosvojnost, a na nama je odgovornost da tako i ostane.

Željka Orban, prof.