Virtualni “Sat hrvatskog jezika u Institutu”

Autor: Sandra Bošnjak, 15. 3. 2021.

Mjesec hrvatskoga jezika počeo je 21. veljače, a završio 17. ožujka 2021.g. Riječ je o manifestaciji koju uokviruju Međunarodni dan materinskoga jezika (koji je proglasio UNESCO 1999. godine) i dan objave znamenite Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika iz 1967. godine.

Ove je godine zbog epidemioloških okolnosti Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje odlučio, prilagođavajući se situaciji, pozvati sve osnovne i srednje škole da do 17. ožujka dođu na virtualni „Sat hrvatskoga jezika u Institutu“. Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje središnja je nacionalna znanstvena ustanova za istraživanje hrvatskoga jezika i općega jezikoslovlja. Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje od 1996. godine ustrojen je kao samostalna znanstvena ustanova, u čijem se okrilju provode dugoročni projekti strateški važni za hrvatsku filologiju. Znanstvenici s Instituta su tijekom Mjeseca hrvatskoga jezika održali brojna predavanja iz hrvatskoga jezika na digitalnim platformama, i to prema dogovoru i rasporedu s profesorima i nastavnicima hrvatskoga jezika pa su tako učenici naše škole sudjelovali na nekoliko predavanja zanimljive tematike.

Učenici 1.Ekonomije prisustvovali su 5. ožujka na predavanju Hrvatska pisma, 2. Ekonomije je 4. ožujka prisustvovao na predavanju Hrvatska narječja i dijalekti, dok je 3.Ekonomije 11.ožujka bio na predavanju  Lažni prijatelji, a 4. Ekonomije je 4. ožujka prisustvovao satu Kako nastaje rječnik? Učenici 3. Elektrotehničara su 12. ožujka pratili predavanje o anglizmima (Anglizmi u hrvatskom jeziku), a 4. Elektrotehničara su 10. ožujka sudjelovali na predavanju Jezik društvenih mreža.

Znanstvenici su na ovaj su način približili učenicima njihovu temeljnu zadaću - skrb o hrvatskome jeziku i očuvanju hrvatskoga jezičnoga identiteta.

Sanja Mrzljak Jovanić, prof.