Dan hrvatske knjige

Autor: Sandra Bošnjak, 23. 4. 2021.

Odlukom Sabora Republike Hrvatske od 1996. godine 22. travnja obilježava se Dan hrvatske knjige u spomen na Marka Marulića, oca hrvatske književnosti. Na taj dan Marulić je 1501. godine dovršio, a 1521. objavljen je prvi biblijsko-vergilijanski ep „Judita“, ispjevan na hrvatskom jeziku.

Djelo opisuje osmanlijske prodore na području današnje Hrvatske, a istovremeno je i tumač kršćanskoga svjetonazora. Marulićev opus predstavlja temelje nacionalne književne baštine i pridonosi stvaranju hrvatskog nacionalnog identiteta koji je oduvijek sadržavao i dio vjerskog odraza.

Tom prigodom prisjećamo se 25 – obljetnice Ogranka Matice hrvatske u Slatini kada je prof. Josip Bratulić, predsjednik Matice hrvatske, uručio vrijedan pretisak Judite s posvetom Srednjoj školi Marka Marulića u Slatini. Knjigu je primila prof. Danica Krehula, potpredsjednica Ogranka, a mi vam predstavljamo njezinu naslovnicu i posvetu zahvaljujući prof. Damiru Balkoviću, knjižničaru u istoimenoj školi.

Ogranak Matice hrvatske u Slatini i knjižnica SŠ Marka Marulića Slatina.

Video iz arhive Marinianisa ujedno je 33. prilog ovogodišnjem jubileju.

Damir Balković, prof.

Izvor: http://marinianis.tv/13706/?fbclid=IwAR1v_D8zlq7PWdTxqGu0kEHOAoK0KhCah-eV_1kuPs2lZRe07oPd1MD3eKM