Girls in ICT Day 2021

Autor: Sandra Bošnjak, 28. 4. 2021.

Jubilarnu desetu godinu zaredom, 4. četvrtka u 4. mjesecu u godini, obilježen je Girls in ICT day! Svjetska je to inicijativa za podršku djevojčicama i djevojkama u školovanju koja im služi kao poticaj da ostvare karijere u ICT svijetu. Svijetu u kojem su, nažalost, žene još uvijek u manjini.

Suradnjom djelatnica tvrtke KING ICT i profesorice informatike Ksenije Rastije u četvrtak, 22. 4. 2021., realiziran je projekt Girls in ICT Day 2021 u koji su se uključile učenice 3. razreda naše škole Elena Koleno, Kornelija Grgić, Ines Opačić, Lorena Fuček, Anamarija Gavran, Karla-Marija Mojzeš, Elena Bićanić, Lorena Boronjek i Lea Mustafi.

Ovo je bila izvrsna prilika da djelatnice tvrtke KING ICT podijele svoje znanje sa srednjoškolkama i potaknu ih da prepoznaju mogućnosti koje im nudi ICT svijet. Učenice su preko Zoom meetinga sudjelovale na videokonferenciji i na radionicama.

Voditeljice projekata, testerice, analitičarke djevojkama su približile svoj put obrazovanja i prirodu radnog mjesta. Nakon predavanja, održana je radionica čiji je cilj približiti djevojkama ulogu poslovne analize kroz izradu prijedloga rješenja za jednostavnu aplikaciju. Djevojke su bile podijeljene u grupe, a svakoj grupi dodijeljena je mentorica koja ih je vodila i pomogla im doći do rješenja. Radom po grupama kreirale su mobilne aplikacije preko Miro internetskog sučelja vođene stručnjakinjama iz KING ICT tvrtke. Zadaci radionice odnosili su se na poslovnu analizu, testiranje, dizajn i prezentaciju softverskih rješenja i na taj način djevojke su isprobale neke od poslova i dobile pravi osjećaj rada u ICT-u.

Sa željom da svojim iskustvom inspiriraju i osnaže djevojke, Kingovke su im pokazati da je itekako moguće ostvariti uspješnu karijeru u ICT industriji i dale uvid u šarolikost smjerova koje ICT industrija nudi. Cilj ovog projekta je uključiti i inspirirati svojim iskustvom djevojke u ICT područje, osnažiti ih i pokazati im da žene mogu biti uspješne i imaju svoje mjesto u ovom sektoru poslovanja. Stručnjakinje tvrtke KING ICT pokazale su kako u stvarnom svijetu ICT omogućuje širokom spektru zanimanja da se pronađu u informacijsko komunikacijskoj tehnologiji.

Izvor: Ksenija Rastija, prof

Link (Knowledge of new addictions):