Učenici i nastavnici Srednje škole Marka Marulića Slatina sudjeluju u projektu Digitalni učenički inkubator

Autor: Sandra Bošnjak, 13. 5. 2021.

Digitalni učenički inkubator je online ekosustav osmišljen da potakne učenike na kreativno promišljanje i angažira ih oko osmišljavanja ideja i razvoja projekta. Cilj je Digitalnog učeničkog inkubatora potaknuti učenike da se angažiraju i povežu u nečemu što vole ili u čemu su strastveni, u širokom rasponu od sporta, glazbe, umjetnosti i edukacija do tehnologije i online aplikacija. Inicijativa je osmišljena u izazovnim trenucima socijalnoga distanciranja kako bi povezala učitelje i učenike na nacionalnoj razini i pružila im besplatnu edukaciju o tome kako razvijati kreativne ideje i ostvariti poduzetničke projekte.

Na natječaj se sredinom siječnja prijavio profesor Darko Špoljarić koji je ujedno i koordinator i voditelj projekta na razini škole. Projekt je započeo 15. veljače 2021., a završava 13. svibnja 2021. godine. U njemu aktivno sudjeluje tridesetak učenika naše škole podijeljenih u timove koje vode profesori Željka Venus, Sanja Špoljarić, Sanja Mrzljak Jovanić i Darko Špoljarić. Kroz predavanja i online edukacije koje vode eminentni profesori s raznih hrvatskih fakulteta učenici uče o kreativnosti, inovacijama i poduzetništvu pa to znanje primjenjuju smišljajući ideje i projekte koji stvaraju vrijednost. Učenici svaki tjedan dobivaju novi zadatak, a kroz svaki od njih uče o različitim fazama provođenja i izrade projekata.

Naša škola prijavila je pet projekata:

„Praline Frajla Antoš sa Slatinskim pjenušcem“ ime je jednog od projekata čija je voditeljica Željka Venus uz učenike Mariju Štimac, Antoniju Gegić, Bornu Žica i Matiju Sopjanca.

Profesor Darko Špoljarić voditelj je projekta u kojem se izrađuje mobilna aplikacija „Survival pack - kako preživjeti srednju“ s učenicima Mateom Šererom, Svenom Oužeckym, Lukom Kenjerićem, Lanom Šimić, Ninom Hrgetićem, Draganom Brajkovićem, Matkom Lovrekovićem i Patrikom Vidom.

„Društvene igre na novi način“ drugi je projekt koji vodi profesor Darko Špoljarić, a provode ga učenici Mateo Šerer, Luka Predrevac, Josip Maroš, Luka Kenjerić, Antonio Tuzlak, Martin Košorog, Enriko Moslavac i Ivan Knežević.

Profesorica Sanja Mrzljak Jovanić vodi projekt pod nazivom „Slijedi me…“, a u njemu sudjeluju učenici Ivana Bračun, Martina Bračun, Klaudija Biljaka i Emma Fabijanac.

„GreenXP“ naziv je projekta voditeljice Sanje Špoljarić, a u njemu sudjeluju učenici Tin Podnar, Fran Bišćan, Dino Majstorović, Ramona Mikolić, Ema Čapo, Tin Ereš, Natali Boroša, Ines Pucić i Lorena Zeks.

Marljivim radom, učenici stječu znanja koja će im biti od velike koristi jer su danas poslovi koji ne traže znanja o provođenju projekata gotovo nezamislivi.

Darko Špoljarić, prof.