Završio višemjesečni međupredmetni projekt društvene grupe predmeta u trećim razredima gimnazije

Autor: Sandra Bošnjak, 8. 6. 2021.

Učenici trećih razreda gimnazije od veljače su pa sve do kraja svibnja sudjelovali u projektu koji je povezao engleski jezik, sociologiju, povijest i likovnu umjetnost oko teme društvenog aktivizma pod nazivom „Zviždim svoju pjesmu“. Naziv projekta aluzija je na fenomen zviždača u društvu te je jedan od njegovih temeljnih ciljeva bio potaknuti učenike na pragu punoljetnosti na veću društvenu angažiranost, ukazati na važnost pojedinca u društvu te istaknutim primjerima staviti naglasak na fenomen zviždača kako bi učenici lakše pronašli svoju ulogu u društvu.

Projekt je zamišljen kao međupredmetna aktivnost tijekom koje su učenici istražili jedan od problema iz neposrednog okruženja te pokušali pronaći najbolje rješenje za njega. Tijekom gotovo tri mjeseca korištene su razne nastavne metode kao što su projektna nastava (PBL), oluja ideja, anketiranje uz analizu i javni govor koje su učenike poticale na timski rad i istraživanje. Epidemiološka situacija, nažalost, nije dozvolila predstavljanje projekta na način kako je to zamišljeno gdje bi učenici imali priliku održati javne govore i pokazati rezultate svojega rada, ali to nikako nije umanjilo njihovu kreativnost i marljivost.

Kroz svaki od navedenih predmeta, učenici su istraživali drugi aspekt društvenog angažmana i pronalazili inspiraciju koja im je bila potrebna za rješavanje problema. Na samom početku projekta dobili su smjernice za rad organizirane u obliku umne mape koja ih je vodila tijekom tri mjeseca.

Svaki aspekt umne mape trebalo je povezati s barem jednim predmetom pa su tijekom nastave engleskog jezika kod prof. Špoljarić slušali TED govore inspirativnih aktivista, proučavali znamenite povijesne govore, npr. „I have a dream“ M L. Kinga te analizirali strukturu tih govora. Također, istraživali su utjecaj tih javnih nastupa na društvenu klimu toga vremena te svoja znanja također predstavljali govorima u kojima su primijenili usvojeno. Sociologija se kao predmet, prirodno ukoplila u ovu tematiku, a teme su se nametnule same. Među ostalim, učenici su uz podršku prof. Zubaka usvajali znanja o pripremi i analizi anketa što im je bilo potrebno za istraživački dio projekta. Profesorica Drenski s učenicima istraživala je povijesni aspekt društvenog aktivizma, dok je prof. Krpačić istaknula najbolje primjere društvenog aktivizma kroz umjetnost.

Projekt ovakvoga razmjera, vrlo je zahtjevan i izazovan te su i učenici i nastavnici imali priliku puno naučiti jedni od drugih, a povratne informacije poslužit će kao smjernice za još bolji rad nastavnicima koji će i dalje osmišljavati načine i teme pomoću kojih mogu povezati razne predmete kako bi učenicima olakšali usvajanje znanja ili razvijanje važnih životnih vještina kao što su rad u timu i javni nastupi.

Sanja Špoljarić, prof.