„Ovdje smo jer je to odlučio onaj koji može tako odlučiti.“

Autor: Sandra Bošnjak, 14. 6. 2021.

Pakao ili Inferno najpoznatiji je dio Božanstvene komedije (koja se sastoji od 3 dijela: Pakao, Čistilište, Raj), velikog djela pjesnika Dantea Alighierija. Djelo je tiskano 1314. godine, a napisano je toskanskim dijalektom talijanskog jezika koji je kasnije postao standardni talijanski jezik kojim se govori i danas. Dante Alighieri i njegovo djelo Božanstvena komedija privuklo je pozornost učenika 2. razreda smjera Tehničar za elektrotehniku i Agrotehničar za čitanje i proučavanje.

Na nastavi Hrvatskog jezika učenici su odradili nekoliko aktivnosti vezanih za navedenu temu. Učenici su  čitali ulomke iz kanonskih djela Božanstvena komedija i Božanstvena komedija, besmrtna priča i uspoređivali  književni rod i vrstu djela. Ovo djelo Danteovo je viđenje pravde nakon smrti. Pakao je prikaz zemaljske izopačenosti, grijeha i poroka koji se okajavaju u smrti. Zato je Dante Pakao podijelio na razine, u kojima duša okajava grijehe ovisno o njihovoj prirodi i težini. Svaki grijeh ima kaznu primjerenu zlu koji je počinjen za života. Dante je u djelu kao grešnike spomenuo mnoge slavne osobe iz svog vremena, neke povijesne osobe, likove i bića iz Biblije, rimske i grčke mitologije te neke vlastite političke i društvene protivnike.

Jedna od aktivnosti bila je i gledanje filma Rona Howarda Inferno koji je snimljen prema motivima Danteove Božanstvene komedije, točnije prvoga dijela koji se zove Pakao. Nakon sto su  pogledali  filma  učenici su prepoznali motive iz pročitanih ulomaka u filmu Inferno.

Proučavanjem Danteove viziju pakla i nakon  provedenih aktivnosti učenici su dobili  zadatak  napraviti u digitalnom alat na temu filma Inferno. Zadatak su radili prema zadanim opisnicima , elementima vrednovanja i kriterijima vrednovana. Tema plakata bila  je  vezana uz obrađene nastavne sadržaje. Plakat su izrađivali u digitalnom alatu Canva  kao mjesečni projektni zadatak.

Autorica članka: Marina Ivoš, prof.