preskoči na sadržaj

Srednja škola Marka Marulića Slatina

Naslovnica

SŠ MARKA MARULIĆA SLATINA - NAJINOVATIVNIJA SREDNJA ŠKOLA U RH!

Autor: Sandra Bošnjak, 24. 6. 2021.

U siječnju se naša škola prijavila na Digitalni učenički inkubator prve generacije, a pokretači ovog hvalevrijednog projekta su Školska knjiga, Institut za inovacije te Znanstveni centar izvrsnosti za školsku efektivnost i menadžment. Digitalni učenički inkubator je online ekosustav osmišljen da potakne učenike na kreativno promišljanje i angažira ih oko osmišljavanja ideja i razvoja projekata. Cilj je Digitalnog učeničkog inkubatora potaknuti učenike da se angažiraju i povežu u nečemu što vole ili u čemu su strastveni, u širokom rasponu od sporta, glazbe, umjetnosti i edukacija do tehnologije i online aplikacija. Inicijativa je osmišljena u izazovnim trenucima socijalnoga distanciranja kako bi povezala učitelje i učenike na nacionalnoj razini i pružila im besplatnu edukaciju o tome kako razvijati kreativne ideje i ostvariti poduzetničke projekte.

Naša škola prijavila je ukupno pet projekata koje su vodili profesori Sanja Mrzljak Jovanić, Sanja Špoljarić, Željka Venus i Darko Špoljarić, koji je ujedno i koordinator i voditelj projekta na razini škole. Trideset i troje učenika nekoliko mjeseci slušalo je zanimljiva i izuzetno korisna predavanja eminentnih hrvatskih stručnjaka i poduzetnika o kreativnosti, inovacijama i poduzetništvu pa su to znanje primijenili osmišljavajući razne projekte.

Koliko je truda uloženo i koliko su učenici bili predani pokazuje činjenica da je nakon završetka projekta naša škola proglašena najinovativnijom srednjom školom u Republici Hrvatskoj. Zadatak nije bio nimalo lak, posebice u konkurenciji 160 škola i preko 1900 sudionika. Filip Vrhovnik, voditelj i organizator Digitalnog učeničkog inkubatora, posjetio je našu školu uručivši učenicima i mentorima priznanja, kao i iznos od 15 000 kuna koji će se uložiti u razvijanje i poticanje kreativnosti i inovativnosti. Osim toga, škola je dobila i pet VIDI X razvojnih mikroračunala na kojima će učenici stjecati dodatna znanja iz programiranja.

 

 

 

 

U nastavku slijedi kratak opis prijavljenih projekata:

Projekt "Praline frajla Antoš sa Slatinskim pjenušcem" vodila je prof. Željka Venus s učenicima 4. razreda agroturističkog trehničara, Antonijom Gegić, Marijom Štimac, Bornom Žicom i Matijom Sopjancem. Projekt je to koji promiče razvoj poljoprivrede i turizma u Slavoniji i odličan je primjer poduzetničke nadogradnje već priznatih i uspješnih pralina frajle Antoš.
 

 

Učenice četvrtog razreda ekonomije – Ivana i Martina Bračun, Emma Fabijanac i Klaudija Biljaka sudjelovale su u projektu Slijedi me, mentorice Sanje Mrzljak Jovanić. Učenice su razvile ideju o ulošku za cipele koji odašilje lokaciju osobe koja ga nosi, a puni se putem kinetičke energije i kao takav pomaže roditeljima djece koji žele znati lokaciju djeteta, skrbnicima o osobama koje boluju npr. od Alzheimera, sportašima ako slučajnu skrenu s poznate rute u nepoznato, itd. Osmislile su proizvod koji se u potpunosti može proizvoditi u Hrvatskoj, a distribuirati po cijelom svijetu.

Profesor Darko Špoljarić voditelj je projekta u kojem se izradila mobilna aplikacija „Survival pack - kako preživjeti srednju“ s učenicima Mateom Šererom, Svenom Oužeckym, Lukom Kenjerićem, Lanom Šimić, Ninom Hrgetićem, Draganom Brajkovićem, Matkom Lovrekovićem i Patrikom Vidom. Cilj izrade mobilne aplikacije bio je olakšati prijelaz iz osnovne u srednju školu učenicima prvih razreda te im pružiti sve potrebne informacije 'na dlanu'.

„Društvene igre na novi način“ drugi je projekt koji je vodio profesor Darko Špoljarić uz učenike Matea Šerera, Luku Predrevca, Josipa Maroša, Luku Kenjerića, Antonija Tuzlaka, Martina Košoroga, Enrika Moslavca i Ivana Kneževića. Digitalizacijom starih društvenih igara namjera je bila pokazati kako se kroz igru mogu naučiti i puno složenije stvari poput programiranja.
 

 


„GreenXP“ naziv je projekta voditeljice Sanje Špoljarić, a u njemu su sudjelovali učenici Tin Podnar, Fran Bišćan, Dino Majstorović, Ramona Mikolić, Ema Čapo, Tin Ereš, Natali Boroša, Ines Pucić i Lorena Zeks. Projekt je ovo koji je osvojio visoko 8. mjesto u konkurenciji 170 prijavljenih projekata, a temeljio se na edukaciji i nagrađivanju ekološke osviještenosti. Naime, projekt je spoj proizvoda i usluga namijenjen obrazovnim ustanovama, a sastoji se od koša za razvrstavanje otpada s QR kodovima i pratećom mobilnom aplikacijom putem koje bi učenici prikupljali bodove za ekološko djelovanje i bili nagrađivani za to.
 

 

Projekti su odličan pokazatelj potencijala kojeg posjeduju naši učenici i nastavnici te je iznimno važno da se prepoznaju potrebe učenika i da im se pruži prilika da pokažu što sve mogu i znaju.

Darko Špoljarić, prof.




Susjedne škole
Osnovne škole: Srednje škole:
OŠ Eugena Kumičića OŠ Josipa Kozarca Industrijsko-obrtnička škola

Popis udžbenika

Raspored zvona


 

 

eTwinning

Pano tjedna


Tema ovogodišnjeg obilježavanja Dana planeta Zemlje glasi: „Investiraj u naš planet“. Učenici naše škole na panou su zorno prikazali posljedice utjecaja čovjeka na naš planet te predložili konkretne aktivnosti koje možemo i trebamo poduzeti. Materijale za pano prikupili su učenici: Tereza Đorđević (2.a) , Anamaria Jokić (3.a), Valentino Đumlija (3.a), Ines Schweigert (4.b) dok su u izradi panoa sudjelovale učenice: Lana Kovačević (3.a), Gabriela Kovačević (3.a), Ines Schweigert (4.b) i Izabela Štimac (4.b). Mentor učenicima je profesorica Dragana Medved.

Instagram
Školska zadruga "SLATINA"
Škola na društvenim mrežama



Školska zadruga

Pronađite nas i na:


Š K O L S K I V R T


CMS za škole logo
Srednja škola Marka Marulića Slatina / Trg Ruđera Boškovića 16, HR-33520 Slatina / www.ss-mmarulica-slatina.skole.hr / ss.marka.marulica@vt.t-com.hr
preskoči na navigaciju