Dan ružičastih majica – istraživanja o vršnjačkom nasilju

Autor: Sandra Bošnjak, 26. 2. 2021.

Tijekom 2020. godine s učenicima i roditeljima naše škole provedeno je istraživanje i analiza rezultata o vršnjačkom nasilju u okviru međupredmetnog projekta STOP nasilju. Ove godine provedeno je istraživanje o vršnjačkom nasilju s učenicima prvih razreda u tjednu obilježavanja Dana ružičastih majica, od 22. do 26. veljače 2021. godine, putem ankete provedene na nastavi informatike i računalstva.

Anketi je pristupilo 86 učenika prvih razreda naše škole. Dobiveni rezultati ankete poslužili su za analizu i usporedbu s prošlogodišnjim rezultatima ankete kojoj je pristupilo 226 učenika svih razreda naše škole.

Cilj istraživanja bio je prikupiti informacije o stavovima učenika, njihovim iskustvima i razmišljanjima o vršnjačkom nasilju, te usporediti rezultate dviju uzastopnih godina kako bi vidjeli, na temelju odgovora učenika prvih razreda, smanjuje li se vršnjačko nasilje u našoj školi, je li naš projekt STOP nasilju urodio plodom, te možemo li očekivati nestanak vršnjačkog nasilja u našoj školi s vremenom.

Rezultati provedenih anketa pokazali su sljedeće:

2020. (svi učenici)  2021. (učenici prvih razreda)

Na pitanje Postoji li nasilje u tvojoj školi? odgovorili su da ne postoji, 26% učenika u 2020. i 28% učenika u 2021.. Većina naših učenika (57% u 2020. i 53% u 2021.) rekli su da ponekad postoji nasilje u školi.

2020. (svi učenici)  2021. (učenici prvih razreda)

Na pitanje Koji oblik nasilja prevladava u njihovoj školi? najviše učenika naše škole (54% u 2020. i 41% u 2021.) rekli su da prevladava verbalno nasilje. U 2021. godini veći posto učenika(28%) reklo je da nema nasilja u našoj školi dok je u 2020. to reklo svega 15,4% učenika.

2020. (svi učenici)  2021. (učenici prvih razreda)

Na pitanje Je li nasilje češće prema određenom spolu? uzastopno dvije godine za redom najveći broj učenika smatra da se nasilje provodi podjednako prema oba spola.

2020. (svi učenici)  2021. (učenici prvih razreda)

Na pitanje Ukoliko si žrtva nasilja bi li se ikome obratio? najveći broj učenika u 2020. godini (49%) odgovorili su da nisu žrtve nasilja dok su učenici učenici u 2021. tako odgovorili s 56%. Većina ostalih učenika u obje godine izjasnili su se da bi se obratili nekome za pomoć.

2020. (svi učenici)  2021. (učenici prvih razreda)

Na pitanje Ako bi bio svjedok nasilja bi li ga prijavio? Učenici su s velikim postotkom odgovorili da bi prijavili nasilje, 76% učenika u 2020. i 70% učenika u 2021.

2020. (svi učenici)  2021. (učenici prvih razreda)

Na pitanje Ako bi prijavili, kome bi prijavili nasilje? u 2020. godini 39% učenika prijavili bi razredniku, a svega 15% učenika prijavili bi roditelju. U 2021. najzastupljenije je prijava razredniku (51%) a roditelju 23% učenika.

2020. (svi učenici)  2021. (učenici prvih razreda)

Na pitanje Jesi li bio/la žrtva nasilja? lijepo je dobiti povratnu informaciju da veliki postotak djece nije bio žrtva nasilja, 2020. godine 66%, a 2021. 71%.

2020. (svi učenici)  2021. (učenici prvih razreda)

Na pitanje Jesi li bio/la osoba koja vrši nasilje? učenici su se izjasnili kako nisu vršitelji nasilja s velikim postotkom odgovora (74% u 2020. godini i 77% u 2021. godini).

2020. (svi učenici)  2021. (učenici prvih razreda)

Na pitanje Kažnjava li se nasilje na odgovarajući način? u obje godine većina učenika smatra da se ne kažnjava nasilje na odgovarajući način, ali u 2021. godini manji je postotak učenika koji tako misle (56%) u odnosu na 2020. godinu kada je tako mislilo 71% učenika.

Analiza anketa dovela je do sljedećeg zaključka:

Učenici naše škole pokazali su veliku osviještenost o vršnjačkom nasilju. Veliki postotak njih nije sklon nasilničkom ponašanju a u situaciji da su svjedoci nasilja ili žrtve nasilja reagirali bi tako da se obrate nastavnicima u školi ili roditeljima za pomoć.

Prema ostalim odgovorima koje možete pogledati na dolje navedenim poveznicama učenici savjetuju da je razgovor s učenicima o opasnostima i posljedicama vršnjačkog nasilja neophodan ali i upoznavanje svih učenika o mjerama kažnjavanja i posljedicama koje moraju snositi ukoliko se nasilnički ponašaju. Također upozoravaju da je vrlo bitan odgoj u obitelji te da je provođenje radionica s učenicima u školi najbolji način kojim možemo osvijestiti sudionike u školi o važnosti ove teme i najbolji način da se nasilje smanji u školama. Smatraju da osobe koje su sklone nasilju trebaju pomoć kako bi to prestali raditi ali ih treba i osvijestiti da moraju biti kažnjeni za svaki novi čin nasilja ako ga ponove.

Potpune ankete sa svim odgovorima učenika možete vidjeti na poveznici:

Istraživanje je pripremila, provela i analizirala profesorica informatike Ksenija Rastija.

Ksenija Rastija, prof.