Hrvatski olimpijski dan 2021.

Autor: Sandra Bošnjak, 12. 9. 2021.

Ovogodišnju manifestaciju HOD obilježili smo  međupredmetnom korelacijom u 3. r.  opće gimnazije (i to na SRO, Hj, TZK) uz sudjelovanje učenika iz 2. i 4. r. opće gimnazije pod vodstvom prof. Mirte Drokan i Željke Orban.
Nakon istraživačkog dijela o povijesti igara i hrvatskim olimpijcima te predavanja koje su učenici samostalno pripremili i predstavili u učionici HJ-a, uslijedio je praktični dio - fitnes radionica s pilates loptama na kojoj su primjenjivali različite kineziološke sadržaje uz glazbu. Njezin je cilj bio podizanje razine motoričkih znanja koja učenicima omogućuju  širinu tjelesnih aktivnosti u namjeri poboljšanja motoričkih sposobnosti, podizanja kvalitete svakodnevnog života i očuvanja i unaprjeđenja zdravlja.

U sportskom duhu, na satu HJ-a aktualizirane su nedavno završene Olimpijske igre u Tokiju, tj. povezani su olimpijski simbol i pjesma njemačkog pjesnika R. M. Rilkea Ja živim u kruzima koji se šire. Učenici su se nakon razgovora o pjesmi i porukama koje šire olimpijske igre okušali u pisanju haiku pjesničke forme na istoimenu temu.

Lutam i tražim
Bit života i znanje tvojim
Krugove koji se šire

Misli me muče,
sutra više me nema,
Život me vuče.

Nakon provedenih aktivnosti učenici su zaključili kako su iskustvenim učenjem i povezivanjem nastavnih sadržaja razvili komunikacijske vještine, osvijestili važnost svakodnevne primjene tjelesne aktivnosti i u konačnici ostvarili suradnju u različitim situacijama i na nesvakidašnji način.

Autorice: Mirta Drokan, prof. i Željka Orban, prof.