EUROPSKI DAN JEZIKA 26. RUJNA

Autor: Sandra Bošnjak, 30. 9. 2021.

Aktiv stranih jezika obilježio je Europski dan jezika u suradnji sa školskim knjižničarom, jer je listopad Međunarodni mjesec školskih knjižnica. Tema obilježavanja je: Bajke i narodne priče širom svijeta.

U skladu s temom na nastavi stranih jezika su se obrađivale bajke, a materijali koji su nastali su prezentirani na panoima u knjižnici i hodniku. Nastala je i e-knjiga, koja se može pogledati putem poveznice. Pano u knjižnici, koji je posvećen Grimmovim bajkama uredile su učenice 2.a razreda: Dunja Krolo, Gabriela Kovačević i Antonela Baltić, te Gala Brunović kao ilustratorica.

O ostalim aktivnostima upoznat će vas prof. Fotez, prof. Špoljarić i prof. Štimac.

Schneewitchen – Blanche Neige

Povodom obilježavanja Europskog dana jezika učenici trećih razreda gimnazije, polaznici izborne nastave Francuskoga jezika, sudjelovali su u njemačko-francuskoj radionici interpretacije bajke Snjeguljica braće Grimm.

Nakon što su ponovili glavna obilježja bajke, učenici su pogledali kratki video na njemačkom jeziku kako bi se prisjetili radnje Snjeguljice i kako bi ju mogli što uspješnije interpretirati i riješiti zadatke vezane uz bajku na njemačkom i francuskom jeziku. Radom u skupinama te rješavajući zadatke raspoređene po postajama, susreli su se s poznatim motivima iz bajke te su na zabavan način kroz kreativan rad proširili postojeće znanje oba jezika.

Učenici Max Pavlica i Izabela Štimac izradili su tematske digitalne plakate, a učenica Ivona Benko ilustrirala je fabulu Snjeguljice te su njezini radovi izloženi na panou u hodniku.

Europski dan jezika se ove godine savršeno uklopio u kurikulum četvrtih razreda jer je prva tema kurikuluma bila Stories pa su učenici tijekom rujna proučavali razne priče i vježbali sažimanje istih. Oba razreda gimnazije, 4.a i 4. b, bila su podijeljena u nekoliko skupina od troje učenika te je svaka skupina slučajnim odabirom dobila jednu zemlju. Njihov je zadatak bio proučiti najpoznatiju bajku svake od tih zemalja i sažeti ju. Za ovaj zadatak učenici su koristili Padlet pa smo na kraju kreirali e-knjigu koja se nalazi u galeriji ovoga članka i na poveznici European Day of Languages fairy tales. S učenicima je radila prof. Sanja Špoljarić.

Učenici 3. a I b razreda gimnazije i učen ici ekonomskog smjera obilježili su Europski dan jezika na nastavi Engleskoga jezika s profesoricom Silvijom Štimac.

Proveli smo niz raznolikih aktivnosti, a svima je zajedničko bilo upoznavanje s poznatom engleskom bajkom ‘’Riba i prsten’’. S obzirom da je ova godina proglašena godinom čitanja, bajka kao književna vrsta zajednička svim jezicima, izvrsno se uklopila u obilježavanje ovog dana.

Učenici su se tako prisjetili glavnih obilježja bajki, najdražih bajki i omiljenih likova iz djetinjstva za koje su pripremili kratki intervju, a kako bi dokazali da ovo nije zastarjela književna vrsta, neki od njih okušali su se u pisanju ‘’moderne’’ bajke sa suvremenim likovima i radnjom smještenom u sadašnjost.

Učenice 3. a razreda gimnazije, Marija Pongračić i Elizabeta Kokorić iilustrirale su bajku ‘’Riba i prsten’’ te su sudjelovale u izradi prigodnog panoa.

Željka Balković, prof., Dijana Fotez, prof., Sanja Špoljarić, prof. i Silvija Štimac, prof.