Aktivni u projektima na eTwinningu!

Autor: Sandra Bošnjak, 18. 10. 2021.

U rujnu se naša škola se uključila u eTwinning projekt pod nazivom "Trace of the Past - Pride of the Future" u kojemu osim škola iz Hrvatske sudjeluju i škole iz još 15 zemalja članica eTwininning i eTwinning Plus programa.

Školu je u projektu pridružila profesorica Sanja Špoljarić te se u njega aktivno uključilo dvanaest učenika prvih, drugih i četvrtih razreda gimnazije. Učenici će tako imati priliku raditi uz bok svojim vršnjacima diljem Europe (i dalje od toga) te razmjenjivati znanja o znamenitim osobama iz naše bogate povijesti koje, ne samo da su svojim radom, znanjima i postignućima zadužile našu zemlju, već i čitav svijet.

Projekt sadrži i kreativnu komponentu koja učenicima omogućava da prvo odaberu područje kojim se žele baviti te da osobu koju odaberu predstave na bilo koji način koji im se čini naprikladnijim, razvijajući svoju kreativnost. Učenici će tako moći birati između predstavljanja znamenitih ljudi iz područja sporta, književnosti, likovne umjetnosti, glazbe, matematike, kemije ili predstaviti istaknute hrvatske izumitelje.

Još jedan od ciljeva projekta je unapređivanje digitalne pismenosti učenika kao jedne od neophodnih vještina koju učenici trebaju usvojiti tijekom obrazovanja kako bi bili aktivni i učinkoviti sudionici svijeta u kojemu živimo. Učenici će tako samostalno kritički procijeniti odgovarajuće digitalne alate koje će koristiti kako bi na najučinkovitiji način prenijeli svoje ideje vršnjacima iz drugih zemalja.

Projekt je započeo impresivnim predstavljanjem velikana sporta, Dražena Petrovića, kojega je učenik drugog razreda gimnazije, Matej Tokić, prvo predstavio svojim vršnjacima u školi, a zatim i na Twinspaceu. Matej je zadatku pristupio vrlo temeljito i savjesno i dokazao koliko je važno učenicima dati mogućnost izbora tema koje ih zanimaju, ali i priliku da sudjeluju u projektima u kojima svatko može razvijati svoje vještine kako to najviše voli.

Sanja Špoljarić, prof.