eTwinning projekt „Baš je IN biti GREEN“

Autor: Sandra Bošnjak, 29. 10. 2021.

U listopadu se naša škola se uključila u eTwinning projekt pod nazivom " Baš je IN biti GREEN“ u kojemu osim škola iz Hrvatske sudjeluju i škole iz još 3 zemlje članice eTwininning i eTwinning Plus programa (Slovenija, Turska i Srbija).
Školu kao i učenike trećeg razreda ekonomije u projekt je uključio prof. Željko Milnović koji je ujedno i njihov mentor.
Učenici koji sudjeluju u projektu su: Nikola Brnada, Matej Božurić, Ivano Kumrić, Nikolina Molnar, Dean Rašetić i Lucija Katalinić.

Dean Rašetić Nikolina Mojnar Ivano Kumrić

Lucija Katalinić Nikola Brnada Matej Božurić

Učenici će tako imati priliku raditi zajedno sa svojim vršnjacima iz ostalih Europskih zemalja te razmjenjivati znanja i iskustva.

Projektne aktivnosti namijenjene su upoznavanju i sudjelovanju

učenika srednjih škola u aktivnostima vezanim uz ciljeve održivog razvoja osobito u djelovanju u području klime, spoznaje važnosti modela Reduce- Reuse- Recycle (R-R-R) kao i održive (zelene) potrošnje.

Djelovanje u području klime trinaesti je od sedamnaest Ciljeva održivog razvoja ( 17 Sustainable Development Goals (SDGs)). Ciljeve su odredili Ujedinjeni narodi kao dio Agende za održivi razvoj 2030. Agenda je pokrenuta 2015. godine, a usvojile su je 193 zemlje.

Budući da sve zemlje osjećaju razorne učinke klimatskih promjena svi zajedno moramo djelovati.

Ciljevi projekta

• podići svijest učenika o izazovima održivog razvoja u svijetu te na poduzimanje konkretnih akcija vezanih uz klimatske promjene i okoliš;

• razvijati medijsko obrazovanje i medijsku pismenost putem aktivnog stvaranja različitih vrsta medija;

• razvijati IKT vještine;

• razviti interdisciplinarne vještine kao što su istraživanje, inicijativa, kreativnost, komunikacija te primijeniti suradničke i timske vještine, vještine kritičkog mišljenja i rješavanja problema

Radni postupak

Neke od planiranih aktivnosti u projektu biti će zajedničke dok će neke biti samostalne.

Aktivnosti su:

1. aktivnost - Naš pogled u zeleno - zajednička aktivnost

2. aktivnost – 17 ciljeva održivog razvoja - zajednička aktivnost

3. aktivnost – klimatske promjene kao jedan od ciljeva održivog razvoja - samostalna aktivnost

4. aktivnost – Reduce-Reuse-Recycle - zajednička aktivnost

5. aktivnost – Zeleni izazov - samostalna aktivnost

6. aktivnost - održiva potrošnja/zeleni potrošač - samostalna aktivnost

Projektne aktivnosti će trajati tijekom šk. god. 2021./2022.

Željko Milnović, prof.