eTwinning projekt koji promovira Europeanu

Autor: Sandra Bošnjak, 15. 11. 2021.

Srednja škola Marka Marulića Slatina sudjeluje u međunarodnom projektu na eTwinningu pod nazivom „Europeana in my classroom“ kojemu je cilj promoviranje platforme Europeana. Europeana je osmišljena kao mjesto za razmjenu različitih resursa europske baštine (slike, video resursi, tekstovi, zvučni zapisi) kako bi ju svatko mogao koristiti tijekom učenja, rada ili zabave.

Projekt je aktivan od listopada do prosinca, a u njemu sudjeluju učenici fakultativne nastave Engleski jezik u medijima s profesoricom Sanjom Špoljarić. Tijekom projekta učenici će koristiti Europeanine izvore te kreirati zabavni video u kojemu će, pomoću mobilne aplikacije, oživjeti jedan od poznatih portreta prema vlastitom izboru te se tako predstaviti svojim vršnjacima iz Portugala, Turske i Jordana. Odlična je ovo prilika za učenike da komuniciraju na engleskom jeziku u projektnim aktivnostima i video pozivima te da uče o kulturološkim sličnostima i razlikama između raznih zemalja. Druge aktivnosti uključuju i rekreiranje poznatih umjetničkih djela na način da se učenici odjenu kao osobe sa slike te zauzmu pozu koja je najsličnija onoj na umjetničkom djelu koje su odabrali. Sudionici projekta daruju jedni druge i simboličnim kulturološkim darovima pomoću kojih uče o kulturi zemalja sudionica.

Svi Europeana resursi besplatni su za nastavnike i učenike i mogu se pronaći na službenoj stranici Europeana: https://www.europeana.eu/hr

Sanja Špoljarić, prof.