Autor: Sandra Bošnjak, 19. 11. 2021.

„Razina građanske participacije u Hrvatskoj izrazito je niska. Izlaznost na izbore za predstavnike na svim razinama vlasti je niska, interes za politička pitanja slab, odbojnost prema političkim procesima visok, a građanskih je inicijativa malo. Takva atmosfera ne usmjerava mlade prema informiranom sudjelovanju u demokratskim procesima. Udruga gradova priključila se projektu kojem je cilj mladima pružiti obrazovnu podlogu i praktično iskustvo participativne demokracije.

Projekt “Demokratsko procijepljenje – Debatni klubovi i deliberativna demokracija kao model razvoja demokratskih kompetencija i participativnog donošenja odluka“ započeo je 1. siječnja 2021. godine i trajat će do 30. lipnja 2023. godine. Za projekt ukupne vrijednosti 179 310 eura, osigurano je 140 000 eura kroz financijsku podršku Islanda, Lihtenštajna i Norveške u okviru Europskog gospodarskog prostora i Norveških grantova. Nositelj projekta je Hrvatsko debatno društvo, a Udruga gradova jedan je od partnera na projektu.

Niska razina svijesti o važnosti aktivnog građanstva i nedostatak demokratske kulture karakteristični su za mlade u Hrvatskoj. Problem uzrokuje to što mladima nisu dostupne aktivnosti koje bi ih osposobile za proaktivno razvijanje i zagovaranje svojih stavova. U sklopu projekta proširit ćemo debatne klubove kao uspješan model građanskog odgoja i obrazovanja koji razvija vještine argumentacije, kritičkog razmišljanja, izražavanja, timskog rada, senzibilizira korisnike na različitosti, važnost ljudskih prava i osnažuje ih za informirano djelovanje. Mladi uključeni u rad klubova svoje će vještine primijeniti tijekom deliberacijskih aktivnosti koje će ih upoznati s informiranom političkom participacijom i dati im priliku da identificiraju probleme u svojim zajednicama te u suradnji s lokalnom samoupravom kreiraju informirana i kvalitetna rješenja.

Cilj projekta je razviti okvir prilagođen za uključivanje ranjivih skupina u donošenje odluka, a koji okuplja građane, stručnjake, moderatore i predstavnike lokalnih vlasti i olakšava im suradnju i kreiranje rješenja.“

( Izvor: Udruga gradova)

Iako je trening namijenjen nastavnicima srednjih škola i edukatorima neformalnog obrazovanja u području rada s mladima u Vukovarsko – srijemskoj, Brodskoj – posavskoj, Sisačko – moslavačkoj, Karlovačkoj, Šibensko – kninskoj županiji i Gradu Zagrebu, iz naše škole odabrani su profesori Zorislav Jelenčić, Sanja Mrzljak Jovanić i Antonija Blaženović i koji će sudjelovati na treninzima te po završetku treninga, osnovati u našoj školi debatni klub u kojem će se raspravljati o ključnim temama povezanim uz demokratsku kulturu i građanski angažman. Sudjelovanjem u ovom treningu, najaktivniji sudionici će imati priliku prijaviti se na subvencioniranje dijela troškova sudjelovanja na Ljetnoj školi demokracije za sebe i svoje učenike.

Sanja Mrzljak Jovanić, prof.