eTwinning projekt Primjena različitih tehnika učenja – obilježavanje Međunarodnog dana dječjih prava

Autor: Sandra Bošnjak, 20. 11. 2021.

Deklaraciju o pravima djeteta usvojila je 1959. godine Generalna skupština UN-a, a trideset godina kasnije usvojena je i Konvencija o pravima djeteta čija je potpisnica i Republika Hrvatska. Konvencija o pravima djeteta međunarodni je dokument kojim se priznaju prava djece u cijelome svijetu.

Dječjim pravima štite se sve osobe mlađe od 18 godina. Označavaju ono što svako dijete treba imati ili smije učiniti. Svako dijete ima pravo na obrazovanje, zdravstvenu skrb, hranu, igru, zaštitu i još mnogo toga. Dječja prava svakomu djetetu trebaju osigurati mogućnost da ostvari sve svoje potencijale. Sva su prava povezana i jednako važna. Osim što nam prava pripadaju jer smo se s njima rodili, jednako je važno poštovati i tuđa prava. Dječjim pravima bavili su se i učenici Srednje škole Marka Marulića sa svojim predmetnim nastavnicama Marinom Ivoš i Antonijom Blaženović. U digitalnom alatu Canva prikazali su njima najzanimljivija dječja prava i vodili žustru raspravu o njihovom prihvaćanju/neprihvaćanju u svijetu i kod nas. Proučavanje dječjih prava i izradu materijala vezanih za dječja prava proveli su Borna Bula, Viktorija Velić, Marijan Benković i Patrik Vida.

Digitalni plakati:

Autori: učenici i predmetna nastavnica