Obilježeni Dani kruha i zahvalnosti za plodove zemlje

Autor: Petar Žarković, 9. 10. 2010.

U četvrtak, 7. listopada 2010. godine, u predvorju škole organizirano je obilježavanje Dana kruha – dana zahvalnosti za plodove zemlje. Izloženi su različiti krušni proizvodi naših učenika i njihovih roditelja, razne vrste kruha, peciva i kolača, voće i povrće, kao i drugi proizvodi nastali preradom plodova sa slavonskih njiva.

Župnik Škrinjarić: Budimo kruh jedni drugima!

– Zahvaljujemo za plodove prirode, za Božji dar kiše, sunca i zemlje, za ljudski rad koji tu zemlju obrađuje. Zahvaljujemo za tjelesni kruh koji nas hrani, za onaj kruh koji pripremaju naše bake i majke, koji čini naš svagdašnji život, ali također i za duhovni kruh. Zahvaljujemo Bogu za blagoslov da nam i ove godine udijeli pune žitnice, da plodovi rada ruku čovječjih, ruku radničkih, budu blagoslovljeni kapima znoja koje natapaju tu zemlju, rekao je naš vjeroučitelj Dario Vrbaslija na početku obilježavanja. Poslije nekoliko prigodnihrecitacija učenica drugih razreda, molitvu je predvodio župnik i dekan Vladimir Škrinjarić, koji se učenicima škole obratio prigodnim riječima.

– Od jednog zrna pšenice može izrasti i do 40 novih stabljika, a svaki klas ima najmanje 40 zrna. To se redovito događa na našim njivama. Ako hoćemo kruh ispravno slaviti, poruka Božja je da blagujući kruh na oltaru i sami trebamo postajati kruh jedni drugima. Kad jedni drugima budemo najveća vrijednost, i sami ćemo biti dobri kao kruh. Inače nedostojno blagujemo kruh, i onaj kod oltara, i onaj koji nam svaki dan Bog umnaža a ne znamo ga dijeliti, pa jedni umiru od gladi, a drugi imaju u izobilju. Kruh je blagoslovljen čim je došao s neba, blagoslivljamo nas, koji ćemo te darove blagovati, da bismo mogli od darova Božjih i mi biti jedni drugima darovatelji, darivati sebi, jedni za druge živjeti, a to ne mogu samo ljudi komoditeta, koji u svemu traže računicu. U tom duhu želim blagosloviti cijelu vašu školsku zajednicu, i prisutne i odsutne, i vas učenike i vaše profesore, i sve radnike. Svi mi imamo svoje poslanje, bez obzira koju službu ili struku izabrali, da jedni drugima budemo kruh, da jedni drugima služimo, a ne da jedni drugima budemo teret. Župnik Škrinajrić potom je blagoslovio izložene darove prirode i ljudskog rada. Želim pohvaliti učenike poljoprivrednog i agroturističkog usmjerenja i njihove roditelje, koji su uložili mnogo napora i potrudili se pripremiti različite krušne proizvode za ovu prigodu, ali i njihove nastavnike koji su obilježavanje organizirali.

Ostale fotografije možete vidjeti u foto-galeriji.

Link (Knowledge of new addictions):