Radionica izrade kozmetičkih suvenira - Sapuni od domaće svinjske masti i luga

Autor: Sandra Bošnjak, 2. 2. 2022.

Radionica izrade kozmetičkih suvenira održana je u sklopu vježbi iz nastavnog predmeta Izrada autohtonog suvenira.
Druga radionica obrađuje temu „Izrada sapuna od domaće svinjske masti i luga“.
Sapun koji su učenici napravili drugačiji je po tome što je lužina koja se koristila u procesu saponifikacije dobivena kuhanjem pepela tvrdog drveta ( potaša) u mekoj vodi (destilirana voda).

Lužina dobivena ovakvim postupkom je KOH ili u narodu zvana lug ili lukšija.

Lukšija je nekada bila osnovno sredstvo za održavanje čistoće u domaćinstvu.

Često zbog nemogućnosti nabave kaustične sode ljudi su uvijek nalazili mogućnosti priprave sapuna bez „ sode“, i u tu su svrhu koristlili pepeo nastao sagorijevanjem drva u pećima. Pepeo bi iskuhavali u kišnici ili vodi nastaloj otapanjem snijega i na taj način osigurali neophodnu lužinu za saponifikaciju masti.

Mi nismo koristili kišnicu već destiliranu vodu i tkz „ topli postupak“ proizvodnje sapuna.

Lužina koju smo koristili dala nam je krajnji rezultat - tekući ekološki sapun.

Prof. Brigita Jurlina