Dani europske baštine 2022.

Autor: Sandra Bošnjak, 28. 9. 2022.

Manifestacijom Dani europske baštine, koji se održavaju pod vodstvom Vijeća Europe i Europske komisije, slavi se kulturna baština svih europskih zemalja, regija, gradova i sredina.
Ovogodišnje izdanje obilježava se diljem Europe pod zajedničkim naslovom Održivost baštine, a u Hrvatskoj će se održati tijekom rujna i listopada.
Odabrana tema pruža mogućnost da razmislimo o našoj bogatoj i raznolikoj materijalnoj i nematerijalnoj kulturnoj baštini. Istraživanje i promicanje kulturne baštine omogućuje ponovno stjecanje tradicionalnih i davno zaboravljenih znanja o održivim materijalima, tehnologijama i praksama i tako pridonosi održivom razvitku u cjelini.

Ovogodišnjom temom Održivost baštine nastoje se potaknuti promjene koje će osnažiti bogatu kulturnu baštinu europskih zemalja i sačuvati je kao zalog za budućnost.

Prema Godišnjem planu i programu školskog knjižničara željeli smo se pridružiti obilježavanju ove manifestacije pa smo u knjižnici postavili izložbu ručnih radova naše djelatnice Zorice Galiot.

Gospođa Zorica je rekla da je već u trećem razredu osnovne škole naučila heklati i da joj ručni rad predstavlja veliko zadovoljstvo u životu. Poručuje vama, mladima, da se ne ustručavate pitati kako se neki ručni rad radi. Trebamo nastaviti tamo gdje su naše bake, mame, rođakinje ili susjede stale. Ručni su radovi veliko bogatstvo i dio nematerijalne kulturne baštine Hrvatske.

Dođite u knjižnicu i pogledajte ove zanimljive prekrasne uratke.

Damir Balković, školski knjižničar