Terenska nastava- izvanučionička nastava u tvrtci Organica Vita

Autor: Sandra Bošnjak, 26. 10. 2022.

Učenici  trećeg razreda agroturističkog tehničara i četvrtog razreda agrotehničara zajedno s nastavnicima A. Đurasek, Ž. Venus i J. Asić posjetili su 14. listopada tvrtku Organica Vita u Vraneševcima.

Tvrtka Organica Vita odabrala nas je i uključila nas je u projekt "Pokreni nešto svoje" kroz potpore poduzetničkim projektima koje su financirane sredstvima iz donacije tvrtke Philip Morris Zagreb d.o.o. u suradnji s ACT Grupom.

Jedna od obaveza u projektu bila je provedba pilot B2B usluge: edukativna radionica za škole i tu smo se našli mi.

Cilj radionice bio je upoznavanje učenika sa procesom uzgoja i prerade ljekovitog bilja i uljarica te proizvodnjom hladno prešanih ulja, namaza i proteina. Specifični cilj ove aktivnosti je i povezivanje škole s gospodarstvom, tržištem rada i lokalnom/regionalnom zajednicom.

Radionica se realizirala kroz obilazak gospodarstva koji je  obuhvaćao: pozdrav vlasnika i predstavljanje ekološkog gospodarstva; obilazak pogona i prezentaciju strojeva za uzgoj doradu i preradu ljekovitog bilja i uljarica; prezentacija prerade uljarica u hladno prešana ulja, namaze i proteine; predstavljanje usluge "Kvadrat polja"; raspravu i degustaciju proizvoda.

U predstavljanju gospodarstva, vlasnica obrta ukratko je  prezentirala obrt od svojih početaka, upoznala učenike s biljnim kulturama koje se uzgajaju, te finalnim proizvodima koje obrt danas proizvodi. U obilasku gospodarstva učenici su obišli dvije proizvodne hale: jedna u kojoj se radi prerada ljekovitog bilja i uljarica, i druga, u kojoj se nalaze strojevi za finalnu proizvodnju hladno prešanih ulja, namaza i proteina. Učenicima je pokazana mehanizacija za rad na polju. U hali za proizvodnju ljekovitog bilja  prezentirane su sušare, kao i strojevi za doradu kamilice i konoplje. U drugoj hali prezentirane su preše za ulja, mlin za izradu namaza, mlin za proizvodnju proteina te punilice za gotove proizvode. Učenicima je kratko prezentirana i usluga „Kvadrat polja” za koju je obrt dobio nagradu.

Nakon obilaska organizirana je degustacija proizvoda, razgovor i druženje u ugodnoj atmosferi.

Evo sada nekoliko informacija o tvrtci koju smo posjetili.

Naša poslovna priča započela je iz ljubavi prema poljoprivredi i organskoj hrani još 2005. godine kroz Opg Žarko Lazić. Od tada pa sve do danas, na našim poljima uzgajamo kamilicu, konoplju, bundevu golicu. Najvećim dijelom naši proizvodi su napravljeni upravo od vlastite sirovine. Ljubav prema poljoprivredi, proizvodnji i inovaciji, rezultirali su širenjem našeg asortimana pa tako danas, osim poljoprivrede, imamo i dobro razvijenu preradu i proizvodnju hladno prešanih ulja, namaza, proteina i čajeva.

Svi proizvodi Organica Vite su ekološki, od kvalitetne sirovine, bez ikakvih aditiva. Uz pažljivu doradu već savršenih plodova, proizvodi sadrže bogatstvo okusa i nutrijenata. Upravo to što sami vršimo cjelokupni proces uzgoja i proizvodnje, daje jedinstvenu vrijednost našim proizvodima.

Kao ekološki proizvođač, posebnu pažnju posvećujemo očuvanju okoliša kroz cjelokupan proces proizvodnje. Posebno smo ponosni što je naša proizvodna tehnologija „zero waste”, što znači da u potpunosti prerađujemo svu sirovinu i nusproizvode bez ikakvog otpada.

Također nam je važno da u svojim proizvodima, osim naše vlastite, koristimo lokalnu, hrvatsku sirovinu. Odgovornost prema okolišu, zajednici i našim kupcima, baza je na kojoj gradimo naše poslovanje.

Naša misija je proizvoditi organsku hranu vrhunske kvalitete i okusa u skladu sa zahtjevima potrošača. Naša vizija je kontinuiranim ulaganjem u poboljšanje usluga i razvoj, postati regionalni lider u organskoj proizvodnji hrane.

U 2020. godine obrt Organica Vita je osvojio i nagradu na natječaju ODVAŽNA, gdje je nagrađeno pet odvažnih ženskih poduzetničkih projekata koji putem svojih poslovnih modela promiču rodnu ravnopravnost i održivi razvoj u organizacije tvrtke IKEA i zaklade za ljudska prava – SOLIDARNA.

Slijedeći izvrsnost, kvalitetu i regulativu organske proizvodnje, sve naše proizvode uspješno smo plasirali na inozemnom tržištu i dokazali da naši domaći proizvodi mogu konkurirati na svjetskom tržištu.

Zahvaljujemo domaćinima na lijepoj edukativnoj radionici, u kojoj su učenici mogli vidjeti sve od ideje do konačnog proizvoda.

Jasna Asić, prof.