OBILJEŽILI SMO MJESEC FRANCUSKIH FILMOVA

Autor: Sandra Bošnjak, 21. 11. 2022.

U sklopu kurikuluma izborne nastave Francuskoga jezika učenici naše škole obilježili su Mjesec francuskih filmova koji se ove godine održavao od 19. do 30. listopada.
28. listopada 2022. godine učenici 3. razreda opće gimnazije i 3. razreda ekonomije u pratnji su profesorica Dijane Fotez, Ksenije Rastije i Ivane Švamberger posjetili osmi po redu Rendez-vous au cinéma u slatinskom kinu i pogledali komično povijesnu dramu Délicieux (U slast).

Rendez-vous au cinéma je program posvećen francuskom filmu koji na veseo i eklektičan način okuplja različite filmske forme (igrane, dokumentarne i crtane filmove) različitih estetika s ciljem da okupi vrlo široku i raznoliku publiku diljem Hrvatske, a nastao je u suradnji s Francuskim institutom u Hrvatskoj, Hrvatskim audiovizualnim centrom i Kino mrežom, čiji je član i slatinsko kino.

Učenici trećih razreda opće gimnazije sudjelovali su na nastavi u raznolikim popratnim aktivnostima pri čemu je ostvarena i međupredmetna korelacija, tj. povezivanje nastave Francuskoga jezika i Informatike.

Aktivnosti na nastavi Francuskoga jezika

S obzirom da je gastronomija sama po sebi svojevrsna umjetnost, ne čudi da je često nadahnuće raznim umjetničkim ostvarenjima.

Nakon gledanja filma Délicieux, koji prikazuje nastojanja kreativnog francuskog kuhara iz 18. stoljeća da otvori prvi restoran na svijetu, učenici su kroz raznolike aktivnosti pokazali svoju kreativnost i napredno poznavanje rada u digitalnim alatima.

Nakon početnog razgovora o filmu te recenziranja radnje i likova, učenici su dobili zadatak istraživačkog tipa. Kako bi predstavili film, prema smjernicama su istražili aspekte filma – glavne glumce, redatelja i scenarista, glavne likove, radnju, te su istražili sastojke i pripremu kolačića Délicieux. Rezultati su zaista impresivni: digitalni plakati o filmu,  tutorijal o pripremi kolačića, digitalni kviz o filmu na francuskom jeziku, kratki dojmovi o filmu u obliku audiozapisa, te video o samom događaju Rendez-vous au cinéma. Pokazalo se da naši učenici zaista vole učiti na ovaj način jer im je filmska umjetnost bliska, a kroz prezentiranje rezultata istraživačkog rada mogu dati mašti na volju i razvijati kreativnost i kritičko mišljenje.

Radionice je s učenicima vodila Dijana Fotez, profesorica njemačkog i francuskog jezika.

U nastavku pogledajte radove naših učenika:

Kratki dojmovi o filmu u obliku audiozapisa:

Jana Grabar: video – 8. Rendez-vous au cinéma

Aktivnosti na nastavi Informatike

Na nastavi izborne Informatike učenici 3. a i 3. b razreda opće gimnazije kreirali su svoje razredne digitalne knjige na temu filma „Uslast“. Digitalne knjige kreirane su u online alatu Book Creator. Osim upoznavanja čitača s kratkim sadržajem filma, glavnim glumcima, glazbom u filmu, značenjem i moći hrane u doba aristokracije, socijalnom i kulinarskom revolucijom ove knjige sadrže i osobne osvrte učenika na film. Ovom međupredmetnom suradnjom učenici su razvili i timsku suradnju pri stvaranju zajedničkog digitalnog sadržaja, te ostvarili ishode prema kurikulumu Informatike za 3. razred opće gimnazije u temi Multimedije.

Radionice s učenicima je vodila profesorica informatike Ksenija Rastija,

Ksenija Rastija, prof. i Dijana Fotez, prof.