Sastanak Čitateljskog kluba

Autor: Sandra Bošnjak, 23. 11. 2022.

Nakon sastanaka u rujnu i listopadu na kojima su se članovi (Ivona Benko, Mihael Varenica i Ena Majer iz 4.a, Lana Medved iz 1.b, Antonela Janković, Lorena Vujić, Veronika Jagarinec i Helena Knežević iz 2. ekonomije, Frančeska Brajnović i Barbara Schweigert iz 3.b te Lana Kovačević iz 3.a.) predstavili svojim knjigama, predložili knjige za čitanje, imenovali Čitateljski klub u Libar i izradili logo (Mihael Varenica), u ponedjeljak, 21. studenoga održan je još jedan. S obzirom da se u studenome obilježavao Mjesec hrvatske knjige, dogovoreno je čitanje knjige hrvatske suvremene autorice Julijane Matanović, Zašto sam vam lagala. Iako se knjiga žanrovski ne bi našla na listi čitanja članova (kako je većina izjavila), zaključili su kako je ipak nadmašila njihova očekivanja i vrijedilo je pročitati ju.

Moram priznati da autobiografija  nije moj tip, ali me ova knjiga dosta podsjetila na moj život. Mama mi je radila u Borovu, ja isto sviram,  samo ne harmoniku. Mislim da je dobro opisana i zapravo mi je bila zanimljiva. (Antonela Janković, 2. ekonomije)

Bez obzira na generacijske razlike koje postoje između autorice i čitatelja mlađe životne dobi, dopada mi se kako su u djelu opisane situacije kroz koje je najvjerojatnije prošlo svako dijete te kako nas može povezati uzbuđenje koje smo osjetili u trenutcima igre, druženja i ostalim životnim iskustvima, a opisivanje sjećanja koja su nas oblikovala tijekom odrastanja bude iznimno dragu i poznatu nostalgiju. Roman zaista vrijedi pročitati i preporučam ga svakome tko bi se htio prisjetiti i vlastitog djetinjstva i sjećanja koja su im uljepšavala odrastanje, a usput žele saznati i o sjećanjima nekog drugog tko je možda prošao kroz išto što su prošli i oni sami. (Helena Knežević, 2. ekonomije)

Citat koji mi se najviše svidio je: “Ni zbog njega, ni zbog njegovih očiju, ja nikad ne bih bila spremna te odlučne noći, točno u ponoć, kad se kočija pretvara u bundevu, a princeza u Pepeljugu, žrtvovati jednu zlatnu cipelicu. “ (Lorena Vujić, 2. ekonomije)

Knjiga mi se na početku nije izrazito dopala, no nakon polovice me počela više zanimati. Sviđa mi se način na koji autorica opisuje svoj život te kako naglašava njoj bitne događaje i najdraže ljude od kojih je tetak među najvažnijima. Mogu se na neki način povezati s likom jer ona kao i ja voli stvari koje nisu tipične za djevojke te zbog toga dobiva kritike i negativne reakcije. (Lana Kovačević, 3.b gimnazije)

Knjiga koju smo čitali mi se doista svidjela. U nekim je trenutcima bila pomalo zbunjujuća, ali općenito je bila zaista zanimljiva! Upoznala sam se s načinom života na ovome području koji je trajao od 50-tih pa sve do 90-tih. Najljepši dio knjige mi je bilo definitivno poglavlje Džemper u kojemu spisateljica opisuje svoje dane u učeničkom domu koje je provodila zajedno s jednom kolegicom veoma tajanstvenog i tužnog života. Drago mi je da sam pročitala nešto drugačije i definitivno je nešto što sama ne bih izabrala! (Frančeska Brajnović, 3.b gimnazije)

Sljedeći susret na kojem će se uspoređivati  književni i filmski predložak Društva mrtvih pjesnika dogovoren je za polovinu prosinca.

Autorica članka: Željka Orban, prof.