Uz 100. obljetnicu Proustove smrti Književna čajanka

Autor: Sandra Bošnjak, 23. 11. 2022.

Francuski književnik Marcel Proust, začetnik monološko-asocijativnog tipa romana, poznat po reminiscencijama, retrospektivnim prepričavanjima događaja i osjetilnim impresijama, preminuo je prije točno 100 godina.
Kako bi mu odali čast i što bolje doživjeli roman Combray, učenici 4. r. opće gimnazije  na satu Hrvatskoga jezika, nakon analize ulomaka, iskustvenom su metodom provjeravali Proustove književne postupke nastale  na tragu filozofije Henrija Bergsona.

Dana 23.11.2022. godine došli smo u školu, kao i svakim normalnim danom, ali pri ulasku u učionicu zatekla nas je pomalo neobična situacija. Naime, naša profesorica iz hrvatskog jezika Željka Orban pripremila nam je čajanku kako bismo „obilježili“ legendarnog Marcela Prousta. Moram priznati da nakon hladne jutarnje šetnje do škole, topla i ukusna kava s mlijekom postala je prava stvar. Osim kave, u ponudi su bile sve vrste čaja i kolačići zvani madeleine. Hotimično smo pričali o stvarima koje nas vraćaju u prošlost i s kojima smo emotivno vezani sve u znaku obilježavanja 100. godina smrti Marcela Prousta, jer se i on prisjećao djetinjstva dok je ispijao čaj. Moram priznati da mi se čajanka svidjela i svakako će mi ostati u lijepom sjećanju, samo je šteta što nije bilo više ovakvih aktivnosti kroz ove četiri godine provedenih u slatinskoj gimnaziji. (Venio Rulj, 4.b)

Danas, 23. studenog 2022. godine, održana je književna čajanka u našem razredu na satu Hrvatskoga jezika. Čajanka je bila posvećena poznatom francuskom piscu Marcelu Proustu. Pri čitanju ulomka iz romana „Combray“, imali smo priliku ispijati čaj i degustirati kolačiće madeleine, koji su za Prousta bili veoma važni. Naime, on u romanu opisuje kako je prije umakao kolačiće u lipov čaj koji bi mu skuhala tetka Leonie te da je upravo to u njemu pobudilo zaboravljene i potisnute uspomene iz djetinjstva. Potaknuti time, mi smo se također pokušali prisjetiti nama dragih uspomena iz djetinjstva, koje smo kasnije podijelili s drugim učenicima u razredu. Sve u svemu, moram priznati da je meni ovo bio jedan od boljih satova i nadam se da ćemo u budućnosti imati priliku ovo još jednom ponoviti. (Ines Schweigert, 4.b)

Autorica teksta: Željka Orban, prof.