Svjetski dan borbe protiv AIDS-a

Autor: Sandra Bošnjak, 13. 12. 2022.

Svjetski dan borbe protiv AIDS-a (engl. World AIDS Day) međunarodni je dan posvećen podizanju svijesti o pandemiji AIDS -a uzrokovanoj širenjem HIV -infekcije i dan sjećanja na osobe koje su preminule od te bolesti. Obilježava se 1. prosinca svake godine od 1988.
Međunarodni simbol svjesnosti i podrške oboljelima, prevenciji i liječenju ove bolesti je crvena vrpca (engl. red ribbon), a njeno isticanje je jedan od načina pokazivanja solidarnosti i podrške oboljelima i spomen na umrle.

Cilj je različitim aktivnostima i medijskim događajima doprinijeti informiranju javnosti o infekciji HIV-om koji uzrokuje AIDS, dostupnosti liječenja antiretrovirusnim lijekovima, mogućnostima prevencije te podsjetiti o važnosti uklanjanja stigme i diskriminacije s kojima se još uvijek susreću oboljeli i njihovi bližnji. U prevenciji je važno rano otkrivanje i liječenje zaraze HIV-om, ali i drugih spolno prenosivih bolesti te promicanje odgovornog spolnog ponašanja i zaštite spolnog i reproduktivnog zdravlja.

Učenici naše škole (3.a i 3.b razred opće gimnazije) i ove godine sudjelovali su u aktivnostima obilježavanja Svjetskog dana borbe protiv AIDS -a, u sklopu izvannastavnih aktivnosti planiranih godišnjim planom i programom rada škole. Istraživali su, prikupljali podatke i obrađivali informacije na zadanu temu. Učenice 3. a razreda (Lana Kovačević, Sara Cvijanović, Mateja Podolski i Gabriela Kovačević) pomoću prikupljenih informacija, izradile su pano, koji je postavljen u holu škole. Mentor učenicima je Dragana Medved, prof. biologije i kemije.

Poruka ovogodišnjeg Svjetskog dana AIDS-a je „Izjednačiti“ (engl. Equalize). To je poticaj za sve nas da radimo na rješavanju nejednakosti i doprinosimo eliminaciji infekcije HIV-om i AIDS-a.

Dragana Medved, prof.