Neočekivani gost

Autor: Sandra Bošnjak, 7. 12. 2022.

Prosinac je jedan od najljepših mjeseci u godini jer to je mjesec darivanja, ali ne samo to. Prosinac je i mjesec zajedništva, obiteljskih druženja, ljubavi, lijepih trenutaka i divnih uspomena.  Da stiže blagdansko vrijeme potvrdili su nam učenici i djelatnici Srednje škole Marka Marulića Slatina.
Dana, 6. prosinca 2022. neočekivani gost posjetio je učenike i djelatnike Srednje škole Marka Marulića Slatina. Sveti Nikola je došao u posjet učenicima.

On je rođen u Maloj Aziji u pokrajini Liciji u 3. st. Uz svetog Nikolu povezani su i brojni narodni običaji darivanja djece. Običaj je noću potajno donijeti darove djeci po uzoru na svetca koji je tako darivao siromašne ljude. Svetog Nikolu prate anđeli i Krampus ovisno, radi li se o dobroj ili zločestoj djeci, koja od Krampusa dobivaju šibu koja je obično zlatne boje. Djeca čiste svoje čizmice i stavljaju ih na prozore prije odlaska na spavanje, noć prije dana svetog Nikole. Ujutro, kad se probude, dočekaju ih čizmice s darovima.

Tako su se ove godine na popisu najboljih našli učenici, nastavnici i djelatnici Srednje škole Marka Marulića Slatina. Sveti Nikola ih je darivao bombonima i prigodnim porukama.

Za suradnju svetog Nikole i Srednje škole Marka Marulića Slatina zaslužne su vjeroučiteljica Jelena Matišić, pedagoginja Antonija Blaženović, voditeljica sekcije Web dizajn Sandra Bošnjak i voditeljica sekcije Etnologija Marina Ivoš.

Posjet svetog Nikole našoj školi zabilježio je učenik 4. razreda tehničar za elektroniku Patrik Vida.

Iz razgovora sa gostom voditeljice su zaključile da ovaj Božić pokušamo otkriti tajnu savršenih božićnih blagdana uz mirise cimeta, klinčića i poklanjajući pažnju svojim najmilijima, prijateljima, djeci – okitimo bor, ali najprije ono najvrijednije, svoje srce.

Autorice: Jelena Matišić, Antonija Blaženović, Sandra Bošnjak i Marina Ivoš