Moć reklama – video radovi učenika

Autor: Sandra Bošnjak, 5. 12. 2022.

Tijekom mjeseca studenog učenici 3.a i 3. b razreda opće gimnazije uključili su se na nastavi Informatike u međupredmetni školski projekt Moć reklama. Svojim digitalnim radovima pokazali su kako reklame utječu na mlade, na formiranje njihovih stavova, te formiranje slike o sebi i  svijetu kroz idealiziranje života zbog utjecaja medija i reklama. Aktivnosti za učenike vodila je i osmislila profesorica informatike Ksenija Rastija

Svjesni smo da nas reklame sve više okružuju u raznim medijima te nas provociraju na kupovinu a u pozadini utječu  i na formiranje slike o sebi i svijetu, raspravljali smo o prisutnosti reklama na  društvenim mrežama, te njihovim pozitivnim i negativnim stranama. Posebno su se učenici usmjerili na utjecaj reklama na mlade koji sve više postaju žrtve velikih kompanija koje ne biraju medije i metode dolaska do potrošača. Nova tehnologija, društvene mreže, novi formati reklamiranja, preko blogera i influencera, formiraju stavove, predrasude, ali i stvaraju sliku mladih i djece  o sebi te idealiziranju njihovih  izgleda i života općenito. Vrlo često postaju zaslijepljeni reklamnim formatima i  posrću za reklamama pri čemu  gube svoje vrijednosti, darovitosti i kvalitete ne imajući na umu da postaju žrtve velikih korporacija i na taj način ugrožavaju sami sebe, svoje roditelje i vlastitu budućnost.

Profesorica  Rastija učenike je  educirala o primjeni digitalnih alata za izradu multimedijskih i promidžbenih sadržaja koje su primijenili na nastavi informatike, u okviru nastavne cjeline Multimedija, prema kurikulumu nastavnog predmeta.

Nastava informatike potaknula je učenike da na originalan i kreativan način prikažu svoje mišljenje i izraze svoj stav o utjecaju reklama na mlade, te formiranje njihovih stavova i slike o sebi. U nastavku pogledajte digitalne radove učenika – Stop Motion videe objavljene  u digitalnoj knjizi :

Autorica: Ksenija Rastija, prof.