Srednjoškolskim ravnateljima ministar najavio promjene

Autor: Petar Žarković, 29. 4. 2012.

Hrvatska nije zemlja utemeljena na znanju i u Hrvatskj nemaju svi jednake šanse za obrazovanje, rekao je ministar znanosti, obrazovanja i sporta dr. Željko Jovanović, obraćajući se ravnateljima srednjih škola i učeničkih domova na skupu koji su u Zadru organizirali Agencija za odgoj i obrazovanje i Udruga hrvatskih srednjoškolskih ravnatelja. Ministar je podsjetio na manifestacije Noć knjige i 10. festival znanosti, rekavši da se u Hrvatskoj češće čvrsto spava s knjigom pod jastukom, nego što se noć provede čitajući. S obzirom da istraživanja pokazuju kako velikom broju učenika čitanje nije hobi i da im je dosadno, ravnatelji škola u suradnji s nastavnicima trebali bi potaknuti razvoj čitalačkih navika.

Ministar je najavio izmjene Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi i osnivanje Nacionalnog vijeća za odgoj i obrazovanje kao savjetodavnog tijela ministra. S obzirom da do sada nisu postojali kriteriji za izbor ravnatelja, uvodi se postupak vrednovanja kandidata za ravnatelje i sustav licenciranja ravnatelja, a ministar je najavio i nove gimnazijske programe te uvođenje predmeta zdravstvenog odgoja i demokratkoga građanstva. S obzirom da učenici s negativnim ocjenama često koriste mogućnost ispisivanja i prelaska u drugu školu samo radi ispravnjanja ocjena, poslije 31. ožujka takve će promjene škola biti onemogućene, osim u slučaju stvarnog preseljenja.

– Uzalud su nama nove škole s najboljom opremom, a bit će ih, ako nema tko raditi u njima. Ravnatelji osnovnih i srednjih škola ključni su za razvoj hrvatskoga društva, tj. hrvatske budućnosti. Treba nam gospodarstvo temeljeno na znanju pa vjerujem da ćete vi dati jedan od najbitnijih doprinosa razvoju hrvatskoga gospodarstva i izlasku Hrvatske iz krize, rekao je srednjoškolskim ravnateljima ministar Jovanović, pozivajući ih da se i dalje usavršavaju i da nikad ne smatraju da znaju dovoljno. Predsjednica Udruge hrvatskih srednjoškolskih ravnatelja Suzana Hitrec naglasila je da se rad ravnatelja temelji na poštenju, odgovornosti i humanosti, te da se na nedavnom sastanku s predstavnicima MZOS osjetila otvorenost i spremnost na suradnju. Govoreći o ulozi Agencije za odgoj i obrazovanje u odgojno-obrazovnom sustavu Republike Hrvatske, njezin ravnatelj Vinko Filipović najavio je sustav stručnog usavršavanja u školi na način da stručnjaci, pedagozi, psiholozi, defektolozi, savjetnici i mentori dolaze u školu i tamo drže stručna predavanja nastavnicima.

Link (Knowledge of new addictions):