Muško NE nasilju nad ženama i djevojkama

Autor: Petar Žarković, 6. 12. 2012.

S obzirom da su kraj mjeseca studenog i prva polovica prosinca posvećeni ljudskim pravima i obilježavaju se temama o nasilju nad ženama, posebice ženama s invaliditetom i naglasku na ženska ljudska prava, od 25. studenoga (Međunarodnog dana osoba s invaliditetom) do 10. prosinca (Međunarodnog dana ljudskih prava) u Zagrebu i 20 drugih gradova u Hrvatskoj provodi se Kampanja bijele vrpce pod motom Muško NE nasilju nad ženama i djevojkama.

Članice Mreže žena s invaliditetom Zajednice saveza osoba s invaliditetom Hrvatske u suradnji s Uredom za ravnopravnost spolova, Uredom za ljudska prava i prava nacionalnih manjina te Gradom Zagrebom provode kampanju u dječjim vrtićima te osnovnim i srednjim školama u svojim gradovima.
U Kampanju bijele vrpce uključila se i slatinska Udruga osoba s invaliditetom, koja je ovogodišnje aktivnosti provela u Srednjoj školi Marka Marulića Slatina, Osnovnoj školi Eugena Kumičića i Dječjem vrtiću Zeko. Glasnogovornica volonterka UOSI Jadranka Srdoč i izvršna direktorica udruge Diana Zelenka uručile su ravnateljima škola prigodne letke s porukama učiteljima i profesorima, učenicima četvrtog razreda srednje škole u programu za zanimanje elektrotehničar podijelile su bijele vrpce i letke s porukama njihovim obiteljima, a učenicima četvrtog razreda osnovne škole i djeci u vrtiću podijelile su razglednice s porukama njihovim obiteljima, koje će ponijeti kući kako bi njihovi očevi podržali Kampanju potpisom na razglednici na kojoj piše "Moj tata osuđuje nasilje! Zato potpisuje NE nasilju nad ženama". Poseban je naglasak na učenike srednjih škola, kako bi se oni u najranijoj mladosti potaknuli na stvaranje partnerskih odnosa bez nasilja.

Poruka učitelju
Kao učitelj imate mogućnost pozitivno utjecati na dječake i mladiće koje učite. Promicanje spolne ravnopravnosti te učenje dječaka i mladića u vašoj školi o zdravom, ravnopravnom odnosu, pomaže stvaranju sigurnije škole i zajednice. Učenje dječaka i mladića o jednakosti i i spremnosti na komunikaciju u svim odnosima te kako cijeniti žene i djevojčice jedan je od putova sprječavanja nasilja.

Poruka članu obitelji
Kao član obitelji, brat, stric, djed ili otac, imate mogućnost pozitivnog utjecaja na ostale muške članove obitelji. Promicanje spolne ravnopravnosti te učenje dječaka i mladića u vašoj obitelji o zdravom, ravnopravnom odnosu, pomaže stvaranju sretnije i sigurnije obitelji. Učenje dječaka i mladića o jednakosti i spremnosti na komunikaciju u svim odnosima te kako cijeniti žene i djevojčice jedan je od putova sprječavanja nasilja.

Link (Knowledge of new addictions):