Dani hrvatskoga jezika

Autor: Damir Balković, 14. 3. 2013.

11. - 17. ožujka Dani hrvatskoga jezika
"Moj hrvatski je lijep.
Ronim u njega kao u more.
Istražujem ga. Volim čitati glasno i
slušati zvuk hrvatskih riječi
kako padaju kao zlatna kiša."

(Sunčana Škrinjarić)

Od 11. do 17. ožujka obilježavaju se svake godine Dani hrvatskoga jezika. Javnim priredbama, predstavljanjima knjiga, predavanjima, izložbama i drugim aktivnostima želi se očuvati i osnažiti kultura hrvatskoga jezika.

Već 1991. godine započeli su se obilježavati Dani hrvatskoga jezika kao podsjećanje na potpisivanje Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskoga jezika, kojom su se hrvatski znanstvenici i jezikoslovci suprotstavili odlukama Novosadskoga dogovora sklopljenoga 10. prosinca 1954. godine.
Sastavljači teksta "Deklaracije" bili su znameniti hrvatski intelektualci: Miroslav Brandt, Dalibor Brozović, Radoslav Katičić, Tomislav Ladan, Slavko Mihalić, Slavko Pavešić, Vlatko Pavletić. Upravni je odbor Matice hrvatske 13. ožujka 1967. prihvatio tekst Deklaracije i uputio ga na potpisivanje. Potpisala ju je i prihvatila većina hrvatskih kulturnih i znanstvenih ustanovate veći broj javnih i kulturnih djelatnika. Deklaracija je objavljena u tjedniku Telegram, 17. ožujka 1967. godine.
Zastupnički dom Sabora Republike Hrvatske donio je odluku 1997. godine da se proglasi spomen-tjedan Dana hrvatskoga jezika.