4. škola fizike u Virovitičko-podravskoj županiji

Autor: Dragan Klement, 24. 3. 2013.

Dana 16. ožujka 2013. godine održana je 4. škola fizike u Virovitičko-podravskoj županiji u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje, Gimnazije Petra Preradovića Virovitica i Udruge prirodoslovaca Ω 7 Virovitica u cilju promoviranja fizike na području naše županije.
U radu škole fizike sudjelovalo je oko devedesetak učenika osnovnih i srednjih škola te većina nastavnika fizike iz osnovnih i srednjih škola. Sudjelovalo je i šest učenika gimnazije iz naše škole.

Škola je organizirana u obliku radionica i predavanja. Ovako je izgledao plakat.

Jednu od radionica vodila je kolegica Dubravka Ištvanfi. Naziv radionice bio je „Energija i rad“. Evo nekoliko fotografija koje pokazuju kako se radilo na toj radionici.

Mjerenje napona

Okretanje cijevi sa sačmom

Mjerenje temperature sačme

Punjenje cijevi sačmom

Radionicu pod nazivom „Što sve može biti izvor napona?“ vodio sam ja.

Zašto krumpir može biti izvor napona?

I jabuka može biti izvor napona.

Održao sam kratko predavanje o jednom geniju Isaacu Newtonu.

Veoma zanimljivo predavanje održao je prof. dr. sc. Branko Grisogono. Tema mu je bila „O recentnim klimatskim promjenama i modeliranju klimatskih scenarija“.

Predviđanja su da dolazi globalno zatopljenje, a ne ledeno doba. Uz globalno zatopljenje dolaze nam česte olujne promjene vremena. Za naše područje vjerojatnija su sušna razdoblja. Za pedesetak godina predviđa se smanjenje uroda kukuruza za sedamdesetak posto.