Nakon olujnog nevremena, škola dobiva novi krov

Autor: Petar Žarković, 19. 6. 2013.

Prošloga tjedna potpisan je ugovor između Virovitičko-podravske županije i na natječaju izabranog izvoditelja radova te su službeno započeli radovi na saniranju štete od olujnog nevremena i konačnom uređenju krovišta Srednje škole Marka Marulića u Slatini.

Prije Domovinskog rata škola je imala ravni krov, koji je nakon granatiranja i velikih oštećenja 1991. godine saniran tako da je na popucalu betonsku ploču postavljen limeni pokrov s blagim kosinama. Tijekom proteklih godina u više navrata zbog nevremena dolazilo je do oštećenja i zamjene dijela pokrova. No, u olujnom nevremenu 17. svibnja ove godine gotovo polovica škole otkrivena je, a jaki vjetar razbacao je dio pokrova i krovne konstrukcije u školsko dvorište i atrij. O tome su odmah obaviještene sve nadležne službe, a neposredno nakon događaja školu je posjetio i župan Tomislav Tolušić.
Zaključeno je da su učestala krpanja preskupa i neučinkovita te da krov škole treba u cijelosti i trajno riješiti. S obzirom na opsežnost radova i velike troškove podizanja klasičnoga krova, ali i postojanje suvremenih i kvalitetnih materijala, prihvaćen je prijedlog arhitektonskih stručnjaka da se na školu ponovno postavi ravni krov. Provedena je zakonska procedura i Srednja škola Marka Marulića Slatina za 15-ak dana dobit će novi krov.

Vrijeme od prvog nevremena 17. svibnja do završetka nastavne godine bilo je izrazito kišno razdoblje pa su stropovi u otkrivenom dijelu škole propuštali velike količine oborinske vode u učionice, nastavničke kabinete i kancelarije na katu školske zgrade. Na stropovima i zidovima navlažena je i oštećena žbuka, a u nekoliko učionica natopljeni parket se podigao i one su trenutačno izvan funkcije.

Na mnogim mjestima u školi još uvijek su posude za skupljanje vode, a u vrijeme najjačih kiša u školi je organizirano i noćno dežurstvo.
Premda je zbog takvog stanja u cijeloj zgradi dva dana bila isključena struja, a organizacija normalnog funkcioniranja ustanove u takvim uvjetima zahtijevala je posebne napore, zaposlenici škole izražavaju veliko zadovoljstvo što su svi ispiti državne mature provedeni uspješno i na propisani način, i što je nastavna godina uspješno privedena kraju. Svi se također nadaju da sličnih problema s vremenskim neprilikama u školi pod novim ravnim krovom u skoroj budućnosti neće biti.