Naši učenici rado bi opet posjetili Ukrajinu

Autor: Petar Žarković, 7. 8. 2013.

Više od 400 mladih iz 59 država diljem svijeta, od Europe i Azije do Afrike i Sjeverne Amerike, sudjelovalo je od 20. srpnja do 1. kolovoza na 12. međunarodnom dječjem festivalu “Let's change the world for the better” i 1. OSCE samitu djece i mladih u Međunarodnom dječjem centru Arteku na Krimu u Ukrajini.

Festival u Arteku organizirali su ukrajinska dobrotvorna fundacija Hope and Good, Ministarstvo vanjskih poslova Ukrajine, Međunarodni dječji centar Artek te Ministarstvo socijalne politike Ukrajine, a pokrovitelji su bili predsjednik Ukrajine Viktor Janukovič i ukrajinska Vlada.

Otvorenje festivala

Hrvatsku su predstavljali učenici Gimnazije Petra Preradovića iz Virovitice Veron Hrvojić, Kristijan Boban, Monika Katalenić i Elena Topolovčan, učenik Katoličke klasične gimnazije iz Virovitice Marin Kutnjak, učenici Srednje škole Marka Marulića Slatina Danijel Penov, Senna Šimek i Matea Minauf te učenice Srednje škole „Stjepan Ivšić“ iz Orahovice Tena Vukelić i Ena Smolčić.

Predstavnici Hrvatske

Njihovo putovanje i boravak u Ukrajini organizirala je i financirala Virovitičko-podravska županija, a bila im je to nagrada župana Tomislava Tolušića i pročelnice Upravnog odjela za društvene djelatnosti Vesne Šerepac kao najboljim učenicima svojih škola u prošloj školskoj godini. Voditelj hrvatskog izaslanstva bio je Zorislav Milković, ravnatelj SŠ „Stjepan Ivšić“ iz Orahovice.
Kroz druženje, zabavu, izlete i sportske aktivnosti djeca i mladi bavili su se i ozbiljnim temama kao što su ekologija, mirno rješavanje sukoba, sigurnost i perspektive mladih. Na kraju festivala i OSCE samita doneseni su Apel i Rezolucija, koje su potpisali predstavnici djece i mladih svih država sudionica festivala, dokumenti u kojima se traži mirno rješavanje sukoba uz toleranciju i uvažavanje, razvoj sukladan ekologiji i održivom razvoju, uključivanje mladih u donošenje odluka i spremnost mladih da preuzmu odgovornost za svoju budućnost.
Prema riječima prof. Milkovića, posebno obilježje festivala bili su Dani nacija, održavani u više navrata tako da bi u jednom danu petnaestak država imalo svoj dan. – Dan bi započeo podizanjem nacionalne zastave, sviranjem himne i kratkim programom.

Na podizanju hrvatske zastave

U poslijepodnevnim satima na sajmu nacija pod šatorima svaka država predstavila se sa svojim nacionalnim posebnostima. U sklopu sajma bile su kratke glazbeno-plesne točke, a naši su učenici plesali narodno kolo kukunješće. Na natjecanju Planeta talenata djeca i mladi pokazali su svoja dostignuća u glazbi i plesu.
Prof. Milković kaže da su mladi sve vrijeme bili sa svojim nadzornicima, ukrajinskim studentima pedagogije, uz fizički nadzor zaštitarske službe. – Naši učenici nisu bili oduševljeni hranom, a posebno im se svidjelo kupanje i plaža, disko večeri i poslijepodnevni odmor. Ukupno bi svoj boravak ocijenili vrlo dobrom ocjenom. Od njih desetero, devet bi se vrlo rado ponovno vratilo u Artek, rekao je Zorislav Milković, voditelj hrvatskih predstavnika na međunarodnom dječjem festivalu u Ukrajini.

Sudionici festivala

Potpisi sudionika festivala