I naši učenici sudjelovali su u hodočašću Gospi Voćinskoj

Autor: Petar Žarković, 16. 12. 2013.

Nekoliko tisuća pripadnika Hrvatske vojske i policije, branitelja, članova udruga proizašlih iz Domovinskog rata i ostalih građana u petka (13. Prosinca) sudjelovalo je na petom hodočašću Gospi Voćinskoj, koje je Zajednica udruga Hvidre Virovitičko-podravske županije organizirala u prigodi obilježavanja 22. obljetnice razaranja voćinske župne crkve i stradanja 47-ero mještana 13. prosinca 1991. godine.
Nikad u svojoj pet stoljeća dugoj povijesti voćinsko svetište nije tako temeljito razoreno, i nikad toliko nedužnih mještana nije poubijano kao toga dana.

Hodočasnici iz županije, ali i iz mnogih mjesta u sjevernom dijelu Hrvatske, došli su u Voćin pokazujući time koliko cijene žrtvu nedužnih stradalih Hrvata. Okupili su se na Prebendi, mjestu stradanja u brdskom dijelu Voćina, odakle je prema novoizgrađenoj crkvi voćinskoga marijanskog svetišta krenula molitveno pokornička procesija sa zavjetnim svijećama pod geslom „Zahvalni Gospi Voćinskoj za dar života u slobodi“.

Čast da unesu zavjetne svijeće u voćinsku crkvu imali su saborski zastupnik i nacionalni predsjednik Hvidre Josip Đakić, ratni zapovjednik 64. samostalnog bataljuna Zbora Narodne garde Slatina i slatinski gradonačelnik Ivan Roštaš i prvi ranjeni pripadnik ZNG-a na slatinskom području i predsjednik slatinske Hvidre Mato Bubaš.

Osim brojnih zastava ratnih postrojba i domovinskih udruga, kao spomen na 47 nedužnih voćinskih žrtava pripadnici Hrvatske vojske i policije te branitelji tijekom hodnje nosili su 47 hrvatskih zastava. Misu zahvalnicu u voćinskoj župnoj crkvi Pohoda BDM predvodio je požeški biskup dr. Antun Škvorčević, a potom su brojna izaslanstva položila vijence na spomenik poginulima u središtu Voćina.

Na komemorativnom skupu govorili su načelnik općine Voćin Predrag Filić, predsjednica virovitičko-podravske Županijhske skupštine Ana-Marija Petin, predsjednik Hvidre Josip Đakić i ministar branitelja Predrag Matić. Svi su oni još jednom istaknuli da je voćinska tragedija poslije Vukovara i Škabrnje najveća u Domovinskom ratu te da unatoč opetovanim javnim zahtjevima još uvijek nitko nije odgovarao za počinjene zločine.
Među braniteljima, članovima udruga i predstavnicima vojske i policije bili su brojni mještani Voćina i svi učenici i nastavnici Osnovne škole Voćin.
U hodočašću posvećenom voćinskim nedužnim žrtvama sudjelovali su i učenici naše škole Marko Kenjerić, Marko Koleno, Andrej Jakopović, Natalija Ivezić, Mateja Predrevac, Mihaela Dijanešić, Marinela Čavlović, Ivona Đuzel, Anamarija Boljevčan, Antonija Nađ, Mateja Matovina, Tadej Bilić, Martina Jaklić, Tomislav Štimac, Antonia Bosak, Franjo Martinović, Mihaela Brdarić, Mario Barić, Filip Bečarević, Josip Ivanac, Mario Cesar, Luka Haničar, Dominik Dorić, Igor Lončarić, Kristina Boljevac, Mislav Zrinšćak, Marina Novoselac, Doroteja Santi, Mila Krmpotić, Ines Idek, Karmela Volf, Ivona Dundović, Monika Šokac, Nikolina Berkec, Karolina Piskač, Danijel Čakanić, Ivana Knežević, Josip Lokner, Slavica Horvat, Marinko Bilić, Mario Marković, Ivana Benčik, Tomislav Jergović, Tomy Dundović, Danijel Grgić i Mateo Hrkač. S učenicima Srednje škole Marka Marulića bila je profesorica psihologije Ljiljana Matošević.

S obzirom da je bilo vrlo hladno vrijeme, a cijelo hodočašće s procesijom, svetom misom, polaganjem vijenaca i komemorativnim skupom trajalo je više od četiri sata, i oni su podnijeli određenu žrtvu.