Vijesti....

Aktivnosti u knjižnici povodom Dana škole

Autor: Sandra Bošnjak, 30. 4. 2023.

Povodom Dana škole održane su od 19. do 26. travnja različite aktivnosti u školskoj knjižnici. U dogovoru s razrednicima Željkom Balković, Mirtom Drokan i Sanjom Špoljarić te predmetnim profesoricama, Željkom Orban i Sanjom Mrzljak Jovanić, knjižnicu su posjetili učenici prvog A i B te drugog A i B razreda gimnazije te drugog ekonomije i tehničara za elektroniku.

Učenici prvog A i B razreda su sudjelovali u radionici „Napišimo svoju činkvinu“. Činkvina je talijanska narodna pjesma koja se sastoji od pet stihova. Naziva se još i petostih. Ali, nije sastavljena od bilo kako poredanih i napisanih stihova nego po ustaljenoj formi.

1. stih je jedna imenica (koja je tema činkvine)
  2. stih su dva pridjeva koji opisuju i označavaju imenicu iz prvoga stiha
  3. stih su tri glagolske imenice koje su, također, povezane s imenicom iz prvoga stiha
  4. stih su četiri riječi ili rečenica od četiri riječi koje objašnjavaju imenicu iz prvoga stiha, a istovremeno izriču stav prema temi
  5. stih je imenica koja zaokružuje cjelinu i daje poruku, poantu i obuhvaća misaono što se željelo reći, a da je vezano uz temu o kojoj se piše

Učenici su bili aktivni i kreativni. Svoje su radove i ilustrirali. Neki radovi se nalaze na fotografijama u prilogu.

Učenici drugih razreda gimnazije su pisali blackout poeziju.

Baackout poezija je zanimljiv i kreativan spoj pjesništva, crtanja i kolaža, spoj dekostrukcije teksta i njegove rekonstrukcije i upisivanja novih značenja, a dokazuje da umjetnost možemo pronaći svuda oko nas. Nastaje, kako joj sam naziv kaže, zacrnjivanjem dijelova teksta tako da nezacrnjene riječi tvore smislenu cjelinu, a ostatak se potom može i dodatno obogatiti crtežima i kolažem.

U oba razredna odjela bili su učenici vrlo maštoviti i zainteresirani za rad. Dio radova se nalazi na fotografijama u prilogu.

Želite li pogledati sve radove, navratite u knjižnicu. Radovi su izloženi na panoima.

Učenici drugog razreda ekonomije i tehničara za elektroniku pozabavili su se književnim djelom pjesnika Antuna Gustava Matoša čiju 150. obljetnicu rođenja proslavljamo 13.  lipnja. Učenici su kroz igru premetaljki i pisanje Blackout poezije upoznavali poeziju i prozu ovoga vrsnog pjesnika.

Radovi se nalaze u učionici broj 16 kao i u holu škole.

Damir Balković, školski knjižnjičar i Sanja Mrzljak Jovanić, prof.