Izleti, ekskurzije, terenske nastave

Na ovim stranicama možete se prisjetiti naših nedavnih izleta, ekskurzija i terenskih nastava. Nadamo se kako će vam se ovaj kutak naše web stranica svidjeti. Uživajte!

Izvješća s naših stručnih ekskurzija

Terenska nastava - kazališna predstava Oliver Twist

Autor: Sandra Bošnjak, 2. 1. 2023.

Na samom kraju godine, u ponedjeljak, 19. prosinca 2022. godine učenici 2. razreda ekonomije i 4.a i b razreda gimnazije, i profesorice Tea Šafar, Željka Orban i Silvija Štimac, prisustvovali su predstavi ''Oliver Twist'' prema istoimenom romanu velikana književnosti Charlesa Dickensa u sklopu terenske nastave. Predstava je izvedena u zagrebačkom kazalištu Kerempuh, Scena Vidra.

Za naše maturante bila je to dugo očekivana predstava, jer su u 1. razredu posjetili predstavu istog autora ''A Christmas Carol'' koja ih je oduševila. Nažalost, zbog pandemije, predstave gostujućeg kazališta ''American Drama Theatre Group Europe'' nisu se održavale gotovo tri godine.

Roman ''Oliver Twist'' drugi je Dickensov roman. Postigao je veliki književni uspjeh u vrijeme nastanka u 19. stoljeću, no i danas je jednako zanimljiv te je doživio brojne filmske, televizijske i kazališne adaptacije, te je dio kurikuluma. Prije samog posjeta predstavi, učenici su se na nastavi Engleskoga jezika pripremali upoznavši se sa životom i djelom Charlesa Dickensa, književnim razdobljem te kulturno-povijesnim kontekstom važnim za razumijevanje djela.

Priča o Oliveru Twistu vrlo je kompleksna, i iako na trenutke čitatelji strahuju za sudbinu malenog siročeta, završetak je neizbježno sretan, što izgleda nikada ne izlazi iz mode, i još jednom dobro pobjeđuje sveprisutno zlo. Potezima pera Dickens crta svijet oštro podijeljen na dobro i zlo. Dobri likovi uvijek su dobri, dok su zli jednostavno nepopravljivi, okrutni do kraja. No priča je začinjena dozom dobrog britanskog humora, što su glumci u predstavi uspješno prenijeli na pozornici.

Učenici su uživali u izvrsnoj izvedbi glumaca ''The American Drama Group Europe – TNT theatre Britain'' redatelja Paula Stebbingsa, te su imali priliku prisustvovati izvedbi na izvornom jeziku, što je zaista vrijedan doživljaj.

Glumci su osim glumačkog umijeća pokazali i nevjerojatan glazbeni talent. Izvedbom brojnih izvornih pjesama oduševili su i ganuli publiku, a iako je prilično opsežan roman znatno skraćen, zaplet je jasan, a radnja dinamična. Humor proizlazi iz vrhunske izvedbe petoro glumaca koji su iznijeli dvostruko više likova. Iako su Dickensovi likovi često prikazani kao izobličene karikature, suosjećali smo s Faginovom sudbinom. Kroz smijeh, kao da je pokazao svoju ljudsku stranu. Oliverova životna priča dokaz je da su pravednost i hrabrost ipak naposlijetku nagrađeni.

Nakon predstave posjetili smo samo središte grada gdje su učenici uživali u zimskoj čaroliji zagrebačkog Adventa. Sve ono što smo vidjeli u medijima postalo je stvarnost: božićne dekoracije, ljupke drvene kućice koje vraćaju u neka sretnija vremena, prigodna božićna glazba, odlična ugostiteljska ponuda. Nakon okrjepe i ponešto aktivne zabave, uputili smo se kući ponijevši sa sobom mnogo božićnog duha.

Napravilo se pomoću platforme Padlet

Silvija Štimac, prof.