> Nastava  > Smotre
Smotre projekata

Slatinski gimnazijalci u Hrvatskom saboru u dvostrukoj ulozi - kao dobitnici nagrade i kao sudionici na simuliranoj sjednici

Autor: Sandra Bošnjak, 15. 5. 2023.

U Hrvatskom saboru u ponedjeljak (8. svibnja 2023.) održana je 10. simulirana sjednica Hrvatskoga sabora za učenike srednjih škola. Na sjednici je  sudjelovao 151 učenik-zastupnik iz 41 škole iz cijele Hrvatske, a među njima i učenici naše škole Patricija Zlatunić, Noa Fazekaš,  Valentino Đumlija, Helena Tariša  i  Karlo Martinović. Njihov mentor je profesor Zorislav Jelenčić.

Učenici naše škole nalazili  su se u Hrvatskom saboru u dvostrukoj ulozi – naime, prije početka same simulirane sjednice predsjednik Sabora Gordan Jandroković podijelio je nagrade učenicima koji su osvojili jedno od tri prva mjesta na kvizu „Koliko poznaješ Hrvatski sabor?“. U konkurenciji 52 srednje škole naši učenici Noa Fazekaš,  Valentino Đumlija i Luka Šabić bili su treći.  Teme ovogodišnje simulirane sjednice su "Zakon o zaštiti okoliša" i "Deklaracija o zaštiti okoliša u Republici Hrvatskoj". Svi su naši učenici napisali govore, a u ime Kluba zastupnika Srednje škole Marka Marulića Slatina za glavnom govornicom govore su pročitali Patricija Zlatunić i Noa Fazekaš,  dok se za repliku javio Valentino Đumlija. Sjednica je trajala više od četiri sata, a ovo je već deveti put da učenici naše škole sudjeluju na simuliranoj sjednici.

Kako je to sjediti u saborskim klupama i dobiti nagradu od predsjednika Sabora navode učenici u svojim dojmovima.

Patricija: Bila je prisutna nervoza jer je bilo jako puno ljudi, a nisam navikla javne govore voditi pred većom publikom. Osjećaj pričanja pred puno kamera i ljudi je definitivno bio drugačiji nego sto je to kada prezentiramo u školi pred razredom. No, dobro je to sto nervoza nije sasvim prevladala i uspjela sam zadatak obaviti do kraja i izražajno pročitati i izraziti mišljenje o Zakonu zaštiti okoliša. Ovo je bilo jedno vrlo lijepo iskustvo gdje smo se mogli družiti, upoznati nove ljude i njihova razmišljanja, te učiti na zanimljiviji način.

Luka: Sudjelovanje na simuliranoj sjednici Hrvatskog sabora bilo je interesantno i poučno jer sam mogao primijetiti i naučiti kako funkcionira krovna institucija u našoj državi. Držim da je ova smotra korisna jer motivira učenike da nauče svoja prava te da se počnu baviti politikom koja bi trebala biti predivno zanimanje, ali je zbog korupcije i utjecaja medija nepravedno ocrnjena. To je svakako jedno predivno iskustvo, pogotovo primanje nagrade od predsjednika Sabora Gordana Jandrokovića čiji će mi poklon i pohvalnica zasigurno ostati kao lijepa uspomena.

Helena: Sudjelovanje u simuliranoj  sjednici hrvatskog Sabora bilo je veoma dojmljivo. Iskusili smo jedan radni dan naših zastupnika te smo raspravljali o temi očuvanja okoliša.  Čuli smo mnoge odlične prijedloge izmjene zakona i saznali o nekim konkretnim situacijama diljem Hrvatske.

Noa: Nakon govora u ime klubova i pojedinačnih rasprava glasali smo o prijedlogu zakona koji je prvi korak prema cilju koji želimo ostvariti, a to je zaštićena priroda kojom će se Hrvatska ponositi u bližoj, ali i daljoj budućnosti. Sve u svemu, dobro smo se proveli, raspravili o korisnim stvarima te naučili nešto novo o Saboru.

Valentino: Simulirana sjednica Hrvatskog sabora pružila je nama učenicima jedinstveno iskustvo, odnosno iskusili smo sve čari političkoga života i uobičajenog radnog dana političara. Naime, riječ je o izvrsnoj mogućnosti za prakticiranje argumentacije te upoznavanja s postojećim zakonima. Iako je sjednica vremenski prilično duga te psihički iscrpljujuća, ona je jedini način na koji možemo iznijeti svoje stajalište i iskusiti kako mijenjati stvari nabolje. Svakako planiram iduće godine ponovno sudjelovati na simuliranoj sjednici Sabora.

Karlo: Simulacija Hrvatskog sabora na kojoj smo sudjelovali bila je nešto potpuno novo za mene i svidjelo mi se. Tema je bila zanimljiva, govori mojih kolega su bili sjajni. Posjetio nas je predsjednik Hrvatskog sabora i vidjeli smo dio zgrade Sabora iznutra. U svakom slučaju sjajno, novo iskustvo.

Snimka cijele sjednice

Primanje nagrade