> Projekti  > ERASMUS +

Erasmus+ mobilnost nastavnika: podcasting kao nova vještina za modernu školu

Autor: Mario Gumbarević, 19. 9. 2023.

U sklopu dobivene akreditacije programa Erasmus+ i projekta kojim Srednja škola Marka Marulića Slatina uvodi nove izvannastavne aktivnosti za učenike, profesori Sanja Špoljarić i Darko Špoljarić iz naše škole sudjelovali su na mobilnosti u svrhu stručnog usavršavanja u Berlinu od 23. do 30. srpnja 2023. godine.

Tijekom svog boravka u Berlinu, nastavnici su pohađali strukturirani tečaj pod nazivom "Our School Radio - Podcasts and New Media as an Educational Tool". Tečaj je trajao 6 dana i obuhvaćao je sljedeće teme:

• Osnove podcastinga
  • Tehnički aspekti snimanja i obrade zvuka
  • Kreiranje i strukturiranje podcasta
  • Marketinška promocija podcasta

Sanja Špoljarić, prof. savjetnik engleskog jezika, istaknula je da je tečaj bio vrlo intenzivan i da je zahtijevao potpuni angažman svakog sudionika te se pokazao kao odličan izbor. Organizator tečaja (Europass Teacher Academy) pokazao se kao vrlo profesionalna organizacija koja koristi suvremene metode rada s polaznicima i prilagođava se njihovim individualnim potrebama. Voditeljica je bila iznimno susretljiva i profesionalna pa je tečaj nadmašio sva očekivanja.

Darko Špoljarić, prof. mentor elektrotehničke skupine predmeta, istaknuo je da je tečajem stekao nova znanja i vještine koje će mu koristiti u njegovoj nastavničkoj praksi te smatra da je u potpunosti spreman pokrenuti izvannastavnu aktivnost o podcastingu u našoj školi.

Oboje nastavnika preporučuju drugim nastavnicima da se prijave za Erasmus+ mobilnosti jer su one prilika da se razvijaju profesionalno, nadograđuju svoje vještine te uče o različitim kulturama i obrazovnim sustavima. Naši nastavnici su imali iznimno pozitivna iskustva i preporučuju drugima da se prijave za ove programe.

Erasmus+ mobilnost nastavnika Sanje Špoljarić i Darka Špoljarića bila je vrlo uspješna što je vidljivo u njihovim daljnjim aktivnostima. Nastavljaju s primjenom novih znanja i vještina u svojoj nastavi, a također su ostvarili nove kontakte s kolegama iz drugih zemalja koje će iskoristiti u planiranju novih projekata. Nakon uvodnih priprema koje će se odvijati u rujnu, u našoj će se školi podcasting ponuditi učenicima kao izvannastavna aktivnost. Također, s početkom nove školske godine profesorica Sanja Špoljarić pokrenula je i novi fakultativni predmet pod nazivom Podcasting i medijska komunikacija koji okuplja učenike zainteresirane za ovu medijsku vrstu te koji proširuje njihova znanja u području medijske pismenosti

.