> Projekti  > ERASMUS +
ERASMUS+ projekti

Srednja škola Marka Marulića Slatina akreditirana je ustanova za provedbu ERASMUS+ projekta. Agencija za mobilnost i programe EU na temelju Odluke o dodjeli Erasmus akreditacija u području odgoja i općeg obrazovanja u okviru Poziva na podnošenje prijedloga za 2022. za program Erasmus+ našoj je ustanovi dodijelila Erasmus akreditaciju za odgoj i opće obrazovanje.

Akreditacija je dodjeljena za razdoblje od 1. veljače 2023. do 31. prosinca 2027.

Dodjela Erasmus akreditacije podrazumijeva da će škola biti izravno financirana u okviru Ključne aktivnosti 1: Mobilnost osoblja u odgoju i općem obrazovanju ukoliko u okviru Poziva na podnošenje prijedloga za 2023. godinu, podnesemo posebnu prijavu za dodjelu bespovratnih sredstava za nositelje Erasmus akreditacije. Godišnji iznosi bespovratnih sredstava za akreditirane podnositelje temeljit će se na kriterijima definiranim Pozivom na podnošenje prijedloga.

Erasmus+ mobilnost nastavnika: podcasting kao nova vještina za modernu školu

Autor: Mario Gumbarević, 19. 9. 2023.

U sklopu dobivene akreditacije programa Erasmus+ i projekta kojim Srednja škola Marka Marulića Slatina uvodi nove izvannastavne aktivnosti za učenike, profesori Sanja Špoljarić i Darko Špoljarić iz naše škole sudjelovali su na mobilnosti u svrhu stručnog usavršavanja u Berlinu od 23. do 30. srpnja 2023. godine.

Tijekom svog boravka u Berlinu, nastavnici su pohađali strukturirani tečaj pod nazivom "Our School Radio - Podcasts and New Media as an Educational Tool". Tečaj je trajao 6 dana i obuhvaćao je sljedeće teme:

• Osnove podcastinga
  • Tehnički aspekti snimanja i obrade zvuka
  • Kreiranje i strukturiranje podcasta
  • Marketinška promocija podcasta

Sanja Špoljarić, prof. savjetnik engleskog jezika, istaknula je da je tečaj bio vrlo intenzivan i da je zahtijevao potpuni angažman svakog sudionika te se pokazao kao odličan izbor. Organizator tečaja (Europass Teacher Academy) pokazao se kao vrlo profesionalna organizacija koja koristi suvremene metode rada s polaznicima i prilagođava se njihovim individualnim potrebama. Voditeljica je bila iznimno susretljiva i profesionalna pa je tečaj nadmašio sva očekivanja.

Darko Špoljarić, prof. mentor elektrotehničke skupine predmeta, istaknuo je da je tečajem stekao nova znanja i vještine koje će mu koristiti u njegovoj nastavničkoj praksi te smatra da je u potpunosti spreman pokrenuti izvannastavnu aktivnost o podcastingu u našoj školi.

Oboje nastavnika preporučuju drugim nastavnicima da se prijave za Erasmus+ mobilnosti jer su one prilika da se razvijaju profesionalno, nadograđuju svoje vještine te uče o različitim kulturama i obrazovnim sustavima. Naši nastavnici su imali iznimno pozitivna iskustva i preporučuju drugima da se prijave za ove programe.

Erasmus+ mobilnost nastavnika Sanje Špoljarić i Darka Špoljarića bila je vrlo uspješna što je vidljivo u njihovim daljnjim aktivnostima. Nastavljaju s primjenom novih znanja i vještina u svojoj nastavi, a također su ostvarili nove kontakte s kolegama iz drugih zemalja koje će iskoristiti u planiranju novih projekata. Nakon uvodnih priprema koje će se odvijati u rujnu, u našoj će se školi podcasting ponuditi učenicima kao izvannastavna aktivnost. Također, s početkom nove školske godine profesorica Sanja Špoljarić pokrenula je i novi fakultativni predmet pod nazivom Podcasting i medijska komunikacija koji okuplja učenike zainteresirane za ovu medijsku vrstu te koji proširuje njihova znanja u području medijske pismenosti

.