Radionica u 5. razredima OŠ Josipa Kozarca u sklopu projekta Moć reklama

Autor: Sandra Bošnjak, 15. 5. 2023.

Nakon projektnih aktivnosti unutar naše škole, jedna od planiranih aktivnosti bila je proširiti djelovanje i na druge škole u našem gradu. Tako su 15. svibnja učenici Lana Fotez, Iva Lovčanin i Venio Rulj proveli radionicu u 5. a i 5. c razredu OŠ Josipa Kozarca u Slatini prema prethodnom dogovoru s razrednicama Martinom Grundler Hralom i Melitom Čmarec na Satu razrednika.

Razrednice su unaprijed zadale petašima zadaću da tijekom vikenda promatraju i zabilježe uočene reklame na televiziji, internetu ili časopisima, zatim da izdvoje jednu koja im se najviše svidjela i kritički ju promisle na način da odrede tko je autor i koja je svrha te reklame, zašto ih je privukla, na koji je način zadržala njihovu pozornost, koje vrijednosti i način života potičete što prema njihovu mišljenju nedostaje u odabranoj reklami. Većina ih je napravila, a izdvojili smo neke:

Radovi učenika - analiza reklama

Sat je započeo kratkom anketom koju su učenici anonimno ispunili, a odnosila se na poznavanje pojmova medija i vrsta, uloga reklama, njihovih pozitivnih i negativnih utjecaja te utjecaja na pojedinog učenika. Nakon ankete i razgovora o njoj, s petašima je analizirana njihova domaća zadaća čijim su rješavanjem jako dobro uočili svrhu reklamiranja, ali i važnost kupčeva opreza pri izboru i kupnji proizvoda.

Radovi učenika - anketa

Na kraju sata u izlaznoj kartici učenici su izdvojili što im je bilo najzanimljivije i što su naučili.

Izlazna kartica

Zahvaljujemo petašima i njihovim razrednicama na suradnji i pozitivnoj povratnoj informaciji koju smo dobili.

Autorica: Željka Orban, prof.