Pr(a)vi identitet

Međupredmetni školski projekt Pr(a)vi identitet

Autor: Mario Gumbarević, 11. 10. 2023.

Projekt se provodi tijekom školske godine 2023./2024., a počinje s obilježavanjem Dana videoigara 12. rujna i traje do kraja nastavne godine. U projekt su uključeni učenici prvih i drugih razreda Srednje škole Marka Marulića Slatina, zanimanja agrotehničar, agroturistički tehničar, ekonomija, tehničar za elektrotehniku i gimnazija. Koordinatori projekta su predmetne nastavnice: Silvija Štimac, Marina Grgić, Jelena Matišić, Dijana Fotez, stručni suradnik pedagog Mario Gumbarević i Marina Ivoš.

U današnje su vrijeme videoigre postale sredstvom opuštanja i zabave. Djeca, mladi i odrasli sve češće svoje slobodno vrijeme provode uz videoigre. Iako na tržištu postoji velik broj edukativnih i korisnih videoigara, postoje i one prepune nasilja koje imaju loš utjecaj na korisnike. Kroz ovaj projekt želimo upoznati učenike s pozitivnim i negativnim stranama prekomjernog igranja videoigara, uputiti učenike o izboru kvalitetne videoigre te spriječiti najozbiljniji problema, a to je ovisnost o videoigrama i poistovjećivanje s glavnim junacima samih videoigara. Potreba za ovim projektom je opravdana. Igranje videoigara za vrijeme odražavanja nastavnog procesa je postao dio naše svakodnevnice.

Sve više učenika tijekom odvijanja nastavnog procesa igra videoigre putem svojih pametnih telefona. Igranje videoigara nije više rezervirano za slobodno vremena nego postalo je sastavni dio tijekom boravka u školi, te samim time trpi školski uspjeh koji je slab ili jako loš. O ovom problemu ne treba šutjeti! Treba mu posvetiti potpunu pozorno jer posljedice su velike.

Ciljevi projekta:
- educirati učenike o videoigrama na njihov život i stvarnost,
- osvijestiti učenike o važnosti stvarnog života i igranja s stvarnim ljudima,
- pomoći učenicima da prepoznaju važnost zdravog društvenog života i okruženja,
- poučiti učenike da razlikuju edukativne i korisne videoigre od videoigara prepunih nasilja koje imaju loš utjecaj na korisnike,
- pružiti mogućnost kritičkog promišljanja i uočavanja znakova poremećaja ravnoteže života i organizma radi učestalog igranja i manjka sna,
- prepoznati i primijeniti pozitivne i negativne strane videoigara,
- razviti umne i imaginacijske sposobnosti učenika,
- osvijestiti učenike o važnosti izgradnje vlastitih interesa i odgovornog ponašanja te donošenja ispravnih odluka,
- doprinositi  očuvanju i unapređenju zdravlja djece školske dobi kroz stjecanje  znanja o videoigrama i
- upoznati javnost prikazivanjem rezultata provedenih aktivnosti u projektu Pr(a)vi identitet.

Početka aktivnost projekta bila je izrada anketnog obrasca. Anketu su sastavile predmetne nastavnice i pedagog. Popunjavanju ankete pristupili su učenici 1. i 2. razreda svih zanimanja u školi.

Rezultati ankete.

Autori: voditelji projekta