‘Bahtalo o dive e romane – čibjake sa e romenge’ (Sretan vam Dan romskog jezika)

Autor: Sandra Bošnjak, 9. 11. 2021.

U povodu Svjetskog dana romskog jezika, koji se obilježava 5. studenoga (na isti  je dan 2008. izašao prvi Romsko-hrvatski i hrvatsko-romski rječnik autora Veljka Kajtazija), ponovno smo osvijestili činjenicu da je najvažnije obilježje identiteta nekog naroda jezik jer upravo romski narod dokazuje upečatljiv primjer tog shvaćanja. Njihov jezik, podijeljen na onoliko narječja koliko postoji i grupa Roma, jedina je poveznica za pradomovinu, Indiju.
Učenici 3. razreda opće gimnazije u virtualnom okruženju istraživali su romsku kulturu, jezik i poznate osobe.

U jezičnom smislu, zanimljiva je činjenica da romski jezik  (za razliku od hrvatskoga) ima trideset i osam glasova, nema srednjeg roda, oblik trećeg lica jednine u prezentu koristi se kao infinitiv i ima jedan padež više od hrvatskog – ablativ.

Ostale podatke koje su učenici pronašli u istraživanju možete vidjeti u priloženim radovima.

Cilj ovog obilježavanja nužno je skretanje pozornosti na dostojanstvo Roma i izbjegavanje svakog oblika njihove diskriminacije, upoznavanje romske kulturne baštine i jezika.

Autorica teksta: Željka Orban, prof.